1976 yılından 1993 yılına kadar üretilmiş olan ford modelidir.
2 litre V6'sının sesi çok güzeldir, ülkemizde de bulunmaktadır. Adını Almanya'daki Taunus Dağlarından almıştır. Sanayide dilinden anlayan usta sayısı azımsanmayacak kadardır. Yedek parça konusunda ise ustalar bir yolunu bulup parçaları tamir ettikleri için gerek duyulmuyor.
efsane olmuş ford lardandır.
Hele ki bi de gül kurusu rengi vardır ki temiz bulursanız, görürseniz hemen bana haber verin :)
Ford'un 1980'lerde yaşamış her çocuk için en üst versiyonudur. Renault 12 ve Murat 131'lerin yanında çok daha yakışıklı dururdu.

İlk kullandığım araba, 1972 model Alman yapımı iki kapılı versiyonuydu. 1988 model 1.6 GL'sini yaklaşık 17 sene kullandık. Türk otomotiv tarihinin en önemli modellerinden biridir. Zira Taunus 1994 sonuna kadar Türkiye'de Otosan tarafından üretilmiştir.

Wikipediaya göre aracın ilk modeli 1942 yılında üretilmiş. Aracın versiyonlarına bakıldığında bizim aşina olduğumuz modeller "Third generation 17M" olarak adlandırılan 1960 modellerle başlamaktadır.

Benim açımdan acı verici bir tarafı da var: dedem 1969 20M modeliyle geçirdiği kazada vefat etmiş.
İzmir Kordon'da üzerimize araba düştüğünde bizi korumuş olan arabadır.
Karşı şeritten gelen araba havalanıp üstümüze uçmuştu, O kadar sağlam bir araba ki hiç birimize bir şey olmadı.
yayla gibi arabadır.
süspansiyon sistemi, döneminin en iyilerindendi. zıplaya zıplaya giderdik.
Bizim gibi 30 - 35 yaş aralığındaki tipler için 'küçüklük' otomobilidir.

Hemen hemen hepimiz onun o kendine has kokusunu içimize çekmişizdir. O iki kollu direksiyonuna oturup 1-2 adım ilerlemeye çalışmışızdır. Çook güzel otomobildi eşek sıpası.
Yol tutuş olarak o dönemki rakiplerine göre daha iyi olan araba.

Ayrıca kendisi hakkında bilinen bir yanlış vardır. O yanlış: Arabanın çok ağır olduğunu, bu yüzden iyi yol tuttuğunun sanılmasıdır. Ama kendisi 1000 küsür kilogramlık bir ağırlığa sahiptir.
emin değilim ama ülkemizde üretilmiş ilk otomatik şanzımanlı araba ünvanına sahip ford modeli.
Herkesin irili ufaklı anıları olduğu otomobil. Ülkemizde o dönem çok iyi satış rakamları elde etmiş olması bugünlere de iyi bakılmış olanlarının kalmasını sağladı. Son günlerde bir tanesini toplamak gibi bir istek mevcut bende.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri