2006 yılında tanıtılan ve 2006 yılında ülkemizde satışa başlanayan, Ford S-Max 7 kişilik ve 5 kişilik oturma düzenine sahiptir.
2.0 tdci 140 beygir manuel şanzımanla gelen ilk seri araçlar, daha sonrada 6 ileri otomatik şanzımanla kombin edildikten sonra hatrı sayılır şekilde satışları artmıştır. Geçirdiği makyaj operasyonuyla birlikte 2.0 163 beygirlik PowerShift, 1.6 STCI 160 beygir ve 1.6 TDCI 115 beygir versiyonlarıyla motorları ile güncellenmiştir.
İkinci nesil S-max 2015 yılında tanıtılmasına rağmen Otokoç tarafından ülkemizde satışa sunulmamıştır.
Son kasası ile gönlümü çalmış olan otomobil.
ford focus ne kadar tırtsa s-max o kadar güzeldir. Malzeme kalitesi güzel, ergonomi güzel, göstergeler güzel, kendi de güzel. Yani aslında Ford Mondeo ile birlikte Ford ürün gamındaki en güzel otomobillerdir. Çok şaşırtıcı bir şekilde eğer viraj kasarsanız çizgiden çıkmamak için de keçi gibi savaşır. Kesinlikle tavsiye ederim.
Ford'un belkide en kral arabasıdır. Halkın Ford Mustang'i de diyebiliriz aslında.
En oturaklı aile arabasıdır.
Ford Galaxy ile aynı platform sahibidir. Kardeşinin geleneksel mpv tasarımının aksine daha dinamik ve akıcı, Ford'un tabiri ile dururken bile hareket ediyormuş hissi veren bir tasarıma sahiptir (kinetic design diyor Ford). İlk üretildiği yılda sıkıcı, aynı kasa üzerinden üç farklı markada üretilen mpv rakiplerine göre üzerine bütün dikkatleri çeken bir tasarımı vardı. Tabii durumu farkeden fransızlar ve vw ona göre tedbirlerini aldı. Her neyse, dengesiz vergi sistemi sayesinde ülkemizde doğal olarak pek tutulmadı. Avrupadaki hedef kitlesinin memleketimizdeki karşılığı ticariden bozma tourneo connect'lere yöneldi.
Aile otomobillerinin en güzeli,en hayvansısı,hem de en zevklisidir.
Mpv segmentinin bence kralı olan otomobil.

Ford'un güncel fiesta ve focus'unu ne kadar sevmesem de s-max'a bayılıyorum.

Hem konforlu, hem geniş, hem plastik kalitesi çok iyi, hem çok sessiz vs. Açıkçası bir mpv'de ne arıyorsam bu otomobilde bulabiliyorum.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri