1896 yılında henry martin ford'un yaptığı ilk araba. etanol ile çalışan motoru dört bisiklet tekerleği üzerinde olduğundan quadricycle ismini almıştır.

o günlerde genelde araçlar tamamen mühendisler tarafından yapıldığından estetik olarak tasarlanmış bir ürün ortaya çıkamıyordu. hatta bir arabanın nasıl görünmesi gerektiği konusunda pek fikirleri bile yoktu. bu açıdan ford'un bu icadı ilerleyen dönemlerde de iyi bir örnek oluşturmuştur.

32 yaşındayken ilk arabasını bitiren ford, iki silindirli ve 4 hp güç üreten bir motor yapabilmişti. şanzıman olarak ise iki vitesli bir sistemi mevcuttu. ayarlamalarına göre 16km/h > 1. vites; 32km/h > 2. vites idi ancak yetersiz tork yüzünden uzun bir süre ikinci vitese çıkmayı başaramadı.

toplamda 3 adet imâl etmiş ve 200 dolara sattığı ilk arabasını kısa bir süre sonra 60 dolara geri almış. şimdi o araba ford müzesinde sergilenmekte.
henry ford'un büyük bir üretici olmasının yanı sıra ticaretten ne kadar anladığını da gösteren başlıktır. 200 dolara satığı arabayı 60 dolara geri almak nedir ya. hem arabasına kavuşmuş hem de kar yapmış adam. tam kayserili.
ford model a'ya öncülük etmiş ilk ford modeli.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri