Mühendisler için Etik derslerinin vazgeçilmezidir . O zamanlar rekabete girmek için 4 yıl da olması gereken aracı , mühendislere 2 yılda yaptırmaya çalışmışlardır . Bu acele arasında ölümcül bir hata yapan Ford mühendisleri, aracın benzin deposunu bagajın hemen altına egzozun yanına konumlandırmışlardır. 1960'larda üretilen bu otomobillerin yakıt tanklarının patlamaya eğimli oldukları anlaşılmıştı.Şirket, bu arıza nedeniyle oluşabilecek kazalar sonucunca ödenecek tazminat ile otomobillerin yeniden tasarımının maliyeti arasında bir karşılaştırma yapmış,sonuçta, tazminat ödemenin daha az külfetli olduğuna karar verilmişti.Ürün geliştirmede güvenlik ve güvenirlik ilk sırada yer almadığı için araç piyasaya sürüldü.Bir taraftan da tank konstrüksiyonu için fayda-maliyet çalışması sürüyordu.Bu sırada 180 ölü,180 yaralı ve 2100 yanmış araba ile toplam 49.5 milyon$ lık bir maliyetin altına girilmişti.Bu tip bir hatanın ortadan kaldırılması için sadece 11 dolara bir keçe koyması lazımken bunu araba sayısına çarptıklarında ise 131 milyon dolar yapıyordu . Kendileri belki paradan yırttılar ama Tarihte hep KARA LEKE olarak kalacaktır .

Araç belirli bir hıza kadar güvenlik testlerini geçti . Ancak o sınırın üstünde arkadan darbe alırsa sonuçları kötü oluyordu. Video yanlış oldu sanırım açılmadı bende.

Pinto Video
Tam bir skandallar arabasıdır. Maliyet için Ford'un böyle bir hamle yapabilmesi gerçekten katliamdan farksızdır. Nasıl olur, nasıl vicdanları el verir hiç bir fikrim yok ama Pinto her zaman ölüm ile anılacak orası kesin.
Heralde VW skandallari ile beraber etik dersinin başrolu olmaya devam edecektir . Ancak Etik dersi icin Pinto ilk goz agri
Hakkında The Ford Pinto Case: A Study in Applied Ethics, Business, and Technology ve Reckless Homicide? Ford's Pinto Trial gibi kitaplar yazılan araba.
Çok büyük bir skandala imza atmasının yanı sıra, ismi bazı pazarlarda kötü bir anlama geldiği için toplatıldığı söylentileri de vardır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri