iş hayatında cinsiyet eşitliği için yaptığı çalışmalarla avrupa kalkınma ve imar bankası ebrd'den ödül alan alan şirkettir.

koç holding’in başlattığı “ülkem için toplumsal cinsiyet eşitliğini destekliyorum” kampanyasını ve he for she girişimini destekleyen, imzaladığı “iş’te eşitlik bildirgesi” ile kadınların ekonomiye katılımını artırma taahhüdü veren ford otosan, kurumsal hayatta cinsiyet eşitliği konusunda yaptığı bu çalışmalar nedeniyle ödüle layık görüldü. ödülü londra'da alan genel müdür haydar yenigün, şöyle bir konuşma yaptı:

--- spoiler ---
"çalışma hayatında cinsiyet ayrımcılığının önlenmesi için çalışıyor ve kadın istihdamını destekliyoruz. ancak bu sayede ekonomik büyüme ve toplumsal dengenin sağlanacağına inanıyoruz. kadınlara pozitif ayrımcılık yaklaşımımız doğrultusunda işe alımdan başlayarak tüm insan kaynakları süreçlerimiz boyunca cinsiyet ayrımcılığının engellenmesini sağlıyoruz. çalışanlarımızın toplumsal cinsiyet eşitliği sorunları karşısında başvurabileceği mekanizmalar kurduk. kadın çalışanların kişisel yetkinliklerinin geliştirilmesine öncelik veriyor ve potansiyel kadın yönetici havuzu oluşturarak, üst yönetimde görev almalarına yönelik uygulamalar yürütüyoruz. iş dünyasında kadının yerini daha da kuvvetlendirmek için attığımız bu adımların, sektör genelinde de örnek alınması için çalışıyoruz. 2013 ve 2014 yıllarında çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı, çalışma genel müdürlüğü tarafından “çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitliği” kategorisinde ödüllendirildik. 2015 yılında hayata geçirdiğimiz istihdamda pozitif ayrımcılık politikamız doğrultusunda ofis çalışanlarının işe alımlarında her 2 kişiden 1’inin, üretim çalışanlarının işe alımlarında ise her 4 kişiden 1’inin kadın olmasını hedefledik. ilk yıl %36 performans gösterdik. aynı hedef doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz."
--- spoiler ---
tümünü gör
ilgili galeri