öncelikle 1959 yılında otosan adıyla kurulmuş koç holding'e bağlı türk otomotiv şirketidir.

1966-1984 yılları arasında 84.000 adet anadol marka taşıtları üretmiştir.
ford'un transit, cargo, taunus ve escort modellerini uzun yıllar ürettikten sonra 1997 yılında ford ile hisseler eşitlenerek ford otosan kurulmuştur.
2009'da ilk aracını kuzey amerika'ya ihraç etmiştir. (transit connect)
günümüzde yıllık 415 bin adetlik üretim kapasitesiyle giderek büyümeye devam etmektedir.

30.000'e yakın çalışanı ve yıllık 6,5 milyar euro cirosuyla türk ekonomisine katkısı büyüktür.
yenilikçi fikirleriyle patent başvurusu yapan çalışanlarını ödüllendiren firmadır.
helal olsun, böyle şeylere türkiye'de pek alışık değiliz.

link
koç holding’in "ülkem için" projesi kapsamında , uçan süpürge ve milli eğitim bakanlığı'yla ortak yürütülen bir sosyal sorumluluk projesine dahil olmuş firma. “bal arıları mühendis oluyor” adlı proje kapsamında 81 ilde 81 okulda kız öğrencilere, ailelerine ve öğretmenlere mühendislik mesleği tanıtılacak. ford otosan'ın mühendis çalışanlarının da rol model olarak destek vereceği proje ile bilinçlendirme çalışmaları yapılacak.

gün geçmiyor ki klas bir hareket daha yapmasınlar. helal olsun. bir kez daha.
100 milyon doların üzerinde bir yatırım yapılan yeni nesil ecotorq motor ailesinin seri üretimine başlamıştır.
-50 dereceden +50 dereceye kadar her türlü hava sıcaklığına ve koşullara uygun olarak geliştirilen ecotorq motor; ford trucks modelleri ile tüm dünyaya ihraç edilecekmiş.
reklamlara oldukça önem veren firma. Dikkat edin türkiyede yayınlanan çoğu reklamları yıllar geçse de unutulmaz.
bu yılın ilk çeyreğini 203 milyon tl karla kapatmış şirkettir.
geçtiğimiz yıl aynı dönemde bu veri 232 milyondu. bu düşüşe ne sebep olmuş acaba?
yıl içerisinde gösterdiği üstün performansıyla fark yaratan 146 mavi yakalı çalışanını, aileleriyle birlikte bir haftalık her şey dahil tatille ödüllendiren firmadır. helal olsun.
türkiye ihracatçılar meclisi’nin açıkladığı verilere göre, 2015 yılında 3 milyar 847 milyon dolarlık ihracatla birinci olan şirket.
iş hayatında cinsiyet eşitliği için yaptığı çalışmalarla avrupa kalkınma ve imar bankası ebrd'den ödül alan alan şirkettir.

koç holding’in başlattığı “ülkem için toplumsal cinsiyet eşitliğini destekliyorum” kampanyasını ve he for she girişimini destekleyen, imzaladığı “iş’te eşitlik bildirgesi” ile kadınların ekonomiye katılımını artırma taahhüdü veren ford otosan, kurumsal hayatta cinsiyet eşitliği konusunda yaptığı bu çalışmalar nedeniyle ödüle layık görüldü. ödülü londra'da alan genel müdür haydar yenigün, şöyle bir konuşma yaptı:

--- spoiler ---
"çalışma hayatında cinsiyet ayrımcılığının önlenmesi için çalışıyor ve kadın istihdamını destekliyoruz. ancak bu sayede ekonomik büyüme ve toplumsal dengenin sağlanacağına inanıyoruz. kadınlara pozitif ayrımcılık yaklaşımımız doğrultusunda işe alımdan başlayarak tüm insan kaynakları süreçlerimiz boyunca cinsiyet ayrımcılığının engellenmesini sağlıyoruz. çalışanlarımızın toplumsal cinsiyet eşitliği sorunları karşısında başvurabileceği mekanizmalar kurduk. kadın çalışanların kişisel yetkinliklerinin geliştirilmesine öncelik veriyor ve potansiyel kadın yönetici havuzu oluşturarak, üst yönetimde görev almalarına yönelik uygulamalar yürütüyoruz. iş dünyasında kadının yerini daha da kuvvetlendirmek için attığımız bu adımların, sektör genelinde de örnek alınması için çalışıyoruz. 2013 ve 2014 yıllarında çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı, çalışma genel müdürlüğü tarafından “çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitliği” kategorisinde ödüllendirildik. 2015 yılında hayata geçirdiğimiz istihdamda pozitif ayrımcılık politikamız doğrultusunda ofis çalışanlarının işe alımlarında her 2 kişiden 1’inin, üretim çalışanlarının işe alımlarında ise her 4 kişiden 1’inin kadın olmasını hedefledik. ilk yıl %36 performans gösterdik. aynı hedef doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz."
--- spoiler ---
yelken ekibi kadın takımı türkiye’nin ilk kurumsal kadın yelken kupasında yarışan şirket.
konuya ilişkin bir basın bülteni yayınlamışlar.

--- spoiler ---
ford otosan yelken ekibi başarılarına hız kesmeden devam ediyor. koç olimpiyatları’nda 5 sene üst üste şampiyonluk elde eden ford otosan yelken ekibi kadın takımı, 2016 yılında ilk kez düzenlenecek olan deniz kızı ulusal kadın yelken kupası’nda zirveyi hedefliyor.

2004 yılından bu yana yelken sporuna kurum içi eğitimler düzenleyerek ve yelken yarışlarına sponsor olarak destek veren ford otosan, 2013 yılında kurduğu ford otosan yelken ekibi’yle başarılarına yenilerini ekliyor. ford otosan yelken ekibi 2013 senesinde, ford otosan’da yelken sporuyla ilgilenen çalışanlar tarafından, yelkenci yöneticilerin destekleri ile kuruldu. temel amacı, ford otosan çalışanları, aileleri ve yakınlarını yelken sporu ve deniz kültürü ile tanıştırmak ve yaygınlaştırmak olan ford otosan yelken kulübü, kurulduğu günden bu yana temel ve ileri seviye yelken eğitimleri düzenliyor. ekip, düzenledikleri eğitimlere ek olarak kurdukları yelken takımıyla ise bir çok başarıya imza attı.

ford otosan kadın yelken takımı deniz kızı ulusal kadın yelken kupası’nda
ford otosan kadın yelken takımı, 29-31 temmuz tarihlerinde türkiye'nin ilk kurumsal kadın yelken kupası olan deniz kızı ulusal kadın yelken kupası’nda yarışacak. yelken kupası, kurumlarda çalışan kadın yelkencileri yarıştırmayı ve türkiye’de kadın yelkenciliğini geliştirmeyi hedefliyor. yelken federasyonu’nun desteği ile gerçekleşecek kupa’nın gelirleri ile de açev’e destek olunacak.

koç olimpiyatları’nda 5 sene üst üste şampiyonluğu elinden bırakmayan ford otosan yelken ekibi, 2014 senesinde tayk trofesinde 2.’lik, 2015 senesinde iyk trofesinde 2.’lik, 2015 senesinde türkiye yelken federasyonun ilk defa düzenlediği türkiye yelken kupasında kendi sınıfında 1.’lik (türkiye şampiyonluğu), 2016 yılında çanakkale zaferi 101. yıl kupası’nda 2.lik, fahir çelikbaş kupası serisi yat yarışı’nda 1.lik, bau bosphorus sailing cup’ta 3.lük, 32. yıl dho kupası şehit yzb. fatih yaşar yat yarışı’nda ise 3.lük başarılarını elde etti.
--- spoiler ---
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri