hakkında birkaç kelam edeceğim iki aracın karşılaştırılmasıdır. yazı biraz uzun olursa, sıkılanlardan şimdiden özür dilerim. yazılanların tamamen kişisel kanaatim olduğunu, başkalarının beklentisinin ve kanaatinin farklı olduğunu da hatırlatmak isterim.

b6 kasa 2010 model 140 hp tdi, highline, dsg vw passat'ı halen kullanıyoruz ve 230.000 kilometrede. 2011 model, 140 hp, trend, tdci, otomatik şanzımanlı mk4 ford mondeo'yu geçtiğimiz günlerde 120.000 km civarında elden çıkardık. 2006 model 130 hp tdci, ghia, jatco şanzımanlı mk3 mondeo tdci'yi ise geçtiğimiz yıl, 300.000 km civarında elden çıkardık. kullanıcı, beklentilerini, kullanım tarzını, yaşadığı bölgeyi dikkate alarak bir araç seçerse hem mondeo'dan hem passat'tan memnun kalacaktır.

yol tutuş konusunda her üç araç da sürücüyü memnun eder, güven verir. her üç aracımızın da lastik ebatları aynıydı, 205/55 R16. yüksek süratteki zorlamalarıma, bazen yaptığım hatalarıma rağmen bu araçlar kolay kolay arkasını savurmadı. arka tarafın yol tutuşunu kıyaslarsak sıralama mk4 mondeo - mk3 mondeo - b6 passat şeklinde olur. esp kapatıldığında mk3 mondeo, bana göre en başarılısıydı. yıllarca kullandım, esp'ye ihtiyaç duymadı. virajlarda ön tarafın virajın dışına doğru kaymasını ise daha çok tecrübe ettim. önden en az kayan b6 passat iken en çok kayan mk3 mondeo idi.

yakıt tüketimi konusunda en başarılı araç açık ara passat. 70 litrelik deposuyla rahatlıkla 1000 km seyahat ettiriyor. mk4 mondeo, aynı hacimdeki deposuyla 850 km, mk3 mondeo ise 55 litreyle 650 km civarında yol götürüyor. passat'ın çift kavramalı şanzımanı bu konuda çok başarılı.

kullanırken sanki en seri araç mk3 mondeo gibi gelse de aslında en yavaşı. durduğu yerden 100 km/saat hıza 11 saniyenin üzerinde bir sürede çıkmasına rağmen sürücüyü koltuğa yapıştırıyor ve aldatıyor. yüksek süratlerdeyse jatco şanzımanın vites seçimleri ve değişimi çok başarılı. 160 km/saat üzerindeki hızlarda ileri en iyi atılan otomobilimiz mk3 mondeoydu. b6 passat ve mk3 mondeo'nun direksiyon simitleri, mk4 mondeo'ya göre biraz daha küçük. mk4 mondeo'nun direksiyonu, adeta yemek sinisi gibi ve alışkanlık gerektiriyor. mk3 mondeo'nun direksiyonu bu araçlar içindeki en sert direksiyon. şehir içinde yorarken uzun yolda en rahatı.

rahatlık, iç mekan donanımı, yormamasıyla sadece sürücü için değil yolcular için de bunlar içinde en konforlu aracımız passat oldu. en sert, en yorucu araç ise mk3 mondeo. mk4 mondeo, ne eksik ne fazla, sürücünün ihtiyaç duyacağı donanımı sunuyordu. passat gibi şımartan donanımlar yoktu. passat'ta, kendi kendine park, ısıtmalı, her yöne elektrikli sürücü ve yolcu koltuğu gibi donanımlar mevcut.bunlar biraz da seçtiğiniz donanımla alakalı tabi. ghia donanımlı mk3 mondeoda ise ön cam ısıtma rezistansı, diğer araçlarda olmayan, doğu illerinde, -30 derece sıcaklıkta rahat ettiren bir özellikti.

dayanıklılık ve sorunsuzluk konusunda en başarısız araç passat. ironik olarak, bizi yolda bırakmayan tek araç da passattı. arıza yapsa da yolda bırakacak kadar önemli arıza yapmadı. sorunlar daha ziyade yürüyen aksamdaydı. istanbul'da sorun çıkarmazken birkaç bin kilometrelik bir anadolu seyahatinden sonra yürüyen aksamı adeta dağılır. kaç defa amortisör, rotil, burç, viraj demiri lastiği değiştirdik hatırlamıyorum. 180.000 km civarında volan değişti, 6 ileri vitesli dsg şanzımanda bir sorun çıkmadı. şimdi de sol ön salıncak komple değişecek. buna mukabil mondeoların amortisörü bile değişmedi. motor dayanıklılığı ve çıkabilecek arızalar her üç araçta aşağı yukarı aynıyken passat ve mk4 mondeo, kalitesi düşük motorini pek sevmez. mk3 mondeo'nun şanzımanı 280.000 mk civarında biraz kaçırmaya başladı. standart, tork konvertörlü bir şanzıman olduğundan tamiri çok masraflı ve karmaşık değildir. mk3 mondeo'nun sorunu da, yetkili servistekiler dahil olmak üzere ustaların çoğunun bu araca ısrarla ford transit yedek parçası uydurmaya çalışmaları. bunun sebebi de araçların motor bloklarının aynı olması. blok aynı olsa da diğer bir sürü parça farklı olduğundan, bu nedenle arıza yapabiliyor. sırf orijinal devri daim pompası temin edemediğimizden iki defa yolda kaldım. sonunda üç haftalık bir bekleyişin ardından otokoç, parçayı yurtdışından temin etti de kurtulduk.

ikinci elde satışı en kolay araç, passat. sahibinden.com sitesine ilan verildiğinde diğer ikisinden hem daha pahalı satılabiliyor hem de daha çok sayıda müşterisi çıkıyor. ikinci elde satış fiyatı sizin için önemliyse sıfır km alırken passat almak daha mantıklı. ben kolay kolay sıfır km araç satın almadığımdan ve ikinci el piyasasını çok sallamadığımdan bunu pek önemsemem.

benim kanaatim, bu araçların birbirine bariz üstünlüğü olmadığıdır. bazı yönlerde ford üstünken bazı yönlerde volkswagen üstün. kullanan kişinin tarzına, kullandığı bölgeye, yıllık kilometreye göre değerlendirip birini tercih etmelidir.
tümünü gör
ilgili galeri