Ford Mondeo ' nun 2015 kasa öncesine kadar en kaslı ve en saglam yürüyen kasasıydı 2015 in cıkması ile birazda olsa gözden düştü ama hastası ayrıdır birisde benimdir mk3 ayrı bir tattır.

Aracım 2006 model tdci 140 lık pakettı ghia-x ti
son ayarları ile 220 + hp almıştık

Specler :

1-) garret 2260 ( pal içleri st220) turbo + wasgate
2-) 8LT Büyük İnterCooler
3-) Downpipe
4-) düz boru ve performans amaclı qtp egzoz sistemi
5-) ChipTuning
6-)Orjinal hafif Ford RS jantları
7-) disk sistemleri
8-) methonol kit
9-) enjektor
Cok arastırdım Türkiyede başka yürüyen mondeo yok

Adanada Yapıldı ama yürütülemedi en dolu ve en iyi yürüyen mondeoydu :)

Sonrasında İstanbulda bir arkadaş yardımlarım sayesınde Kırmızı airli mondeo yaptı

Duman Videosu ( suan sehir içi mod ayarları kısıktır eco moddur duman azdır 170hp)

Link : youtu.be/JbT8BizppFk
saygılar :)
Yılların bozamadığı arabadır.
Sadece şanzıman problemleri yaşanmaktadır, onun da çözümü kolaydır.
Nedense kanımın ısınamadığı arabadır.
Sevene saygım sonsuz ancak bana tipi çok 'memur' geliyor.
Beğendiğim için:
(bkz: ford mondeo 1.5 ecoboost)
2000 ile 2007 yılları arasında üretilen mk3 mondeonun dizel motorlusudur.

2006 model, ghia donanımlı, jatco şanzımanlı bir tanesini geçtiğimiz yıl 300.000 kilometredeyken elden çıkardım. 250.000 km civarındayken enjektörleri onarıldı. yürüyen aksam ve motora hiç dokunulmadı. yine 250.000 km civarında otomatik şanzımanı biraz kaçırmaya başlamıştı ama buna rağmen sorunsuz yol aldı, bu durum elbette yakıt tüketimini bir miktar artırdı. yetkili servisin yedek parça desteği on yıl değil de daha uzun bir süre olsa kullanmaya devam edebilirdim. bazı parçalarını (cam motoru, kül tablası, devri daim pompası, vs...) zor bulduğumdan ve yaşı dolayısıyla parçaya ihtiyacım olursa aynı zorluğu yaşamak istemediğimden otomobili üzülerek ankaradaki arkadaşıma gönderdik.

motorunda zaman kayışı yerine zincir olması bir avantajdır. 300.000 km olmasına rağmen zincir sağlamdı ve uzun süre de değişecek gibi görünmüyordu. jatco şanzımanın vites geçişleri oldukça hızlı ve sarsıntısızdı. xenon farları, merceğin küçüklüğünden dolayı bir süre sonra iyi aydınlatmamaya başladı, daha kaliteli bir mercekle değiştirince sorun düzeldi ve farları açmışken bi-xenona dönüştürdük.

velhasılı, orijinal lastik ölçülerini değiştirmemek kaydıyla memleketin her yerinde ve her yolda, her mevsim kullanılacak, sert bir otomobildir.
2006 model ghia manuel versiyonu olan bir araçla şehir içi ve şehirler arası yol yapma fırsatım oldu. araç 2014'te 26.000 tl ye alınmıştı. Bence o para için oldukça konforlu, donanımlı ve şıktı. Ama parasının hakkından çok daha iyi yürüyordu. Sanayide aldığımız bilgilere göre içindeki motor Transit motoruymuş, aynı motor Jaguar tarafından da kullanılmış. 6. viteste 180 km ile giderken ortalama 6.1 litre tüketimi vardı ve 220 km'ye kadar sorunsuz çıkardı. Takdire şayan bir yol tutuşu vardı. Fiyat performans için çok mantıklı bir seçenektir
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri