Ford'un 1908-1927 yılları arasında üretilen 20. YY'a damga vuran araba modeli,

(bkz: henry martin ford)
sanırım bunlardan bir tanesi vural ak'ın garajında mevcut.
adam da yok yok. reklamlar. (bkz: intercity)
ilk seri üretim arabadır
bir rivayete göre 860 dolardan satışı başlamıştır
Ford'un otomobil üretiminin başlamasına sebep olan arabası.
Her şey bu çocuk ile başladı.
Henry Ford'un şu sözü söylediği otomobildir, "İstediğiniz renk ModelT alabilirsiniz, tabi ki siyah olmak koşulu ile." Çünkü siyah renk kolay elde edilebilen ve çok çabuk kuruyan bir boya türüdür. İlk seri üretim ve en ucuz araba olduğunu düşünürsek talep açlığını siz düşünün.
üretimi 1908-1927 arasına denk gelen dünya tarihinin en çok satan ikinci otomobili. en çok satmasından öte, üretim bandı ve seri üretim tekniklerinin ilk defa hayata geçirildiği araç. araba yapayım derken, çığır açmak bu olsa gerek.

sloganı ise, "istediğiniz renk t model ford satın alabilirsiniz, siyah olmak kaydıyla" idi. en çok satan arabayı merak ediyorsanız, buyrun:

(bkz: volkswagen beetle)
işletme ve pazarlama derslerinde okutulan bir hikayenin meyvesidir ford model t. 860 dolar civarından bir fiyatla satışa çıkan otomobil, seri üretime başlanmasından sonra 230 dolar seviyelerine kadar inmiştir.

her ne kadar henry ford için bir başarı hikayesi gibi anlatılsa da, tek tip ve tek renk olması bir yerden sonra ilgiyi azaltmış ve insanların başka araçlara yönelmesine sebebiyet vermiştir.
sadece siyah renkle üretilen ve toplu üretimde yeni bir çağ açan klasik otomobildir. sadece siyah olarak üretilmesinin nedeni ise; o dönemde en hızlı kuruyan boyanın siyah renk olmasından ileri gelir. üretim daha hızlansın diye neredeyse arabaya tekerlek koymayacakmış henry ford.
günümüz seri üretim arabaların atası.
Otomobil tarihine devrim yaşatma sebebi olan modeldir. R.I.P. Henry Ford
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri