Efsanevi LeMans şampiyonu GT40 modelinin 2004 yılında yenilenmiş versiyonudur. 2004-2006 arası üretilmiştir. 5.4 litrelik Supercharged V8'i sayesinde 507 HP güç, 4500 rpm'de 678 Nm tork üretir. 6 ileri manuel şanzımana sahiptir. 1450 kg ağırlığa sahiptir ve arkadan çekişlidir. 4645 mm uzunluğunda, 1955 mm genişliğindedir ve yerden yüksekliği 1125 mm'dir. 2004 model bazında 0'dan 100 km/s hıza 3.8 saniyede ulaşırken, son sürati fabrika çıkışlı 322 km/s'dir.
Ortalama yakıt tüketimi 30lt/100 km'dir.
İkonik modelin rakipleri ise; Mercedes-Benz SLR McLaren, Lamborghini Murcielago LP640-4, Porsche Carrera GT, Saleen S7 Twin Turbo ve Ferrari Enzo gibi araçlardır.
İnsan yapımı olduğuna inanamadığım arabadır.
30 l yi geçtim isterse 50 litre yaksın buram buram araba kokuyor. Hem güzel olacan hem atmosferik olacan, hem çok da ağır olmayacan vs. tam aranan arabadır. Bu arabayı üretimden kaldıranları esefle kınıyorum
İkinci jenerasyonuyla V8 motor geleneğinden vazgeçen modeldir. V8'in yerini V6 almıştır ve bu kararla Amerikan severleri oldukça üzmüştür. İlk jenerasyondaki retro tasarımının aksine oldukça futuristik bir tasarıma sahiptir.
Amerikan otomotiv sektörünün retro tasarım anlayışının tartışmasız en iyi uygulamasıdır.

Aynı zamanda Amerikalılarda henüz işin bitmediğinin de göstergesi olmuştur. GT40 gibi bir efsane daha iyi şekilde modern hayata döndürülemezdi bana kalırsa...
Yeni GT kendi başına zaten bir mühendislik harikası olmakla birlikte açılıp kapanabilen anti-lag olayı inanılmaz bir olay. Araç sport moduna alındığında otomatik olarak anti-lag sistemini devreye sokuyor, comfort'ta tekrar ateşleme zamanını normale alıp anti-lag'i kapatıyor.
Ne yazık ki, 2004'teki aracın testlerindeki ana etmen 360 Modena'nın önüne geçebilmekti, ve geçtiler. Yanlış hatırlamıyorsam denemeler de Laguna Seca'da yapılmıştı. Kağıt üstünde cidden daha üst olan bir otomobili alt segment başka modelle pistte kapıştırıp, biz Ferrari'yi geçtik gibi saçma bir demeç vermek ilginçti. Hem ayrıca 99 yılında üretime başlamış bir otomobil sonuçta.
Ferrari de GT'nin bu durumu üzerine üzerine hemen F430'u piyasaya sunmuştu. F430 da GT'nin önünde performans verince tüm mühendisler de Montana'nın dağ köylerinde kafalarını taşa vurmuşlardır muhtemelen.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri