2005'ten beri babamın arabası.
piyasada tutunamamasına rağmen 2.elde platform kardeşi fiestadan ucuz satılmayan belkide sahiplerinin elden pek fazla çıkarmadığı araçlardır. small mpv, small crossover sınıflarının öncü modellerindendir. belkide ikisinin ortasında kalması satışlarını etkileyen bir faktör olabilir (zira yerine geçen yeni b-max'in tam olarak meriva rakibi olması, ayrıca ülkemize daha gelmemiş olsa bile small crossover boşluğunu doldurmak için ecosport modelini çıkarması bu tezi destekliyor).
eleştrilerimi sıralayayım:
makyaj öncesi modelde(makyajdandan sonra tamamen değişti on konsol) konsol üstünde bir göz vardır ki kapağı bir türlü kapanmaz. sonra yüksek olmasından dolayı yanal rüzgarları hissettirir, yol ve rüzgar sesini belli hızlardan sonra çok içeri alır. 1.4 tdci motoru güçlü değildir, yerine göre yeterince ivme kazansanız bile 1. vitesten yukarıya atamayacağınız yokuşlar olur. spor kullanımlarda vites düşürmeyi sevmez, koltuktan fırlarcasına öne gelir vücudunuz (belkide heel and toe yapamadığımdandır). sıra sevdiğim yanlarına geldi:
ön takımları sağlamdır 150000 km aştığı halde değiştirilmesine gerek olmadığını söyledi babam. genel olarakta sağlamdır, belkide babamın arabasına değer vermesinden olsa gerek arıza çıkardığını görmedim. yol tutuşu bir ford'dan beklenildiği gibi gayet iyidir, salınım yapmaz. vites yolları belirgindir, sıradaki vitesin nerde olduğunu aramazsınız(fiat palio'da bunu yaşadım).
velhasıl güzel anılar yaşamama vesile olmuş arabadır. akşam 10-11'den sonra yarısı çakıl yarısı asfalt köy yollarına millet kafa bulmaya giderken ben onunla uphill &
downhill zamanlamaları yapmaya giderdim, hala da giderim. yokuş yukarı kapasitesinden dolayı çok zevkli olduğunu söyleyemem fakat yokuş aşağı içimde fujiwara takumi rüzgarları esmesine yetecek kadar potansiyel barındırıyor(belki dışarıdan itsuki gibi görünüyor da olabilirim (bkz: Initial D) ). yokuş aşağı inişlerde virajın ortasında direksiyondan "tak tak tırrrak" şeklinde sesler gelmesi, hem güçsüz hem fwd olmasına rağmen fazla hızlı girdiğim virajlarda arkadan kopmalar yaşamam benim heyecan seviyemi korku boyutlarına ulaştırmış(küçümseyecek olanlara döndüğüm virajların bazılarının 5-10 metre uçuruma sahip olduğunu belirteyim), aracın limitlerini de görmemi sağlamıştır. evet sıradan bir aile arabası olabilir fakat fiorino, connect yada meriva (türkiyedeki aile aracı tercihleri olarak) gibi otomobillere karşı seçeceğim tek araçtır.

sonuç olarak benim gibi yaşını doldurur doldurmaz ehliyet almaya koşan birisinin temel acemilik tecrübelerini gayet başarılı bir şekilde göğüsleyen "dady's car"dır, başlangıç seviyesi aracıdır benim için.
tümünü gör
ilgili galeri