2005'ten beri babamın arabası.
piyasada tutunamamasına rağmen 2.elde platform kardeşi fiestadan ucuz satılmayan belkide sahiplerinin elden pek fazla çıkarmadığı araçlardır. small mpv, small crossover sınıflarının öncü modellerindendir. belkide ikisinin ortasında kalması satışlarını etkileyen bir faktör olabilir (zira yerine geçen yeni b-max'in tam olarak meriva rakibi olması, ayrıca ülkemize daha gelmemiş olsa bile small crossover boşluğunu doldurmak için ecosport modelini çıkarması bu tezi destekliyor).
eleştrilerimi sıralayayım:
makyaj öncesi modelde(makyajdandan sonra tamamen değişti on konsol) konsol üstünde bir göz vardır ki kapağı bir türlü kapanmaz. sonra yüksek olmasından dolayı yanal rüzgarları hissettirir, yol ve rüzgar sesini belli hızlardan sonra çok içeri alır. 1.4 tdci motoru güçlü değildir, yerine göre yeterince ivme kazansanız bile 1. vitesten yukarıya atamayacağınız yokuşlar olur. spor kullanımlarda vites düşürmeyi sevmez, koltuktan fırlarcasına öne gelir vücudunuz (belkide heel and toe yapamadığımdandır). sıra sevdiğim yanlarına geldi:
ön takımları sağlamdır 150000 km aştığı halde değiştirilmesine gerek olmadığını söyledi babam. genel olarakta sağlamdır, belkide babamın arabasına değer vermesinden olsa gerek arıza çıkardığını görmedim. yol tutuşu bir ford'dan beklenildiği gibi gayet iyidir, salınım yapmaz. vites yolları belirgindir, sıradaki vitesin nerde olduğunu aramazsınız(fiat palio'da bunu yaşadım).
velhasıl güzel anılar yaşamama vesile olmuş arabadır. akşam 10-11'den sonra yarısı çakıl yarısı asfalt köy yollarına millet kafa bulmaya giderken ben onunla uphill &
downhill zamanlamaları yapmaya giderdim, hala da giderim. yokuş yukarı kapasitesinden dolayı çok zevkli olduğunu söyleyemem fakat yokuş aşağı içimde fujiwara takumi rüzgarları esmesine yetecek kadar potansiyel barındırıyor(belki dışarıdan itsuki gibi görünüyor da olabilirim (bkz: Initial D) ). yokuş aşağı inişlerde virajın ortasında direksiyondan "tak tak tırrrak" şeklinde sesler gelmesi, hem güçsüz hem fwd olmasına rağmen fazla hızlı girdiğim virajlarda arkadan kopmalar yaşamam benim heyecan seviyemi korku boyutlarına ulaştırmış(küçümseyecek olanlara döndüğüm virajların bazılarının 5-10 metre uçuruma sahip olduğunu belirteyim), aracın limitlerini de görmemi sağlamıştır. evet sıradan bir aile arabası olabilir fakat fiorino, connect yada meriva (türkiyedeki aile aracı tercihleri olarak) gibi otomobillere karşı seçeceğim tek araçtır.

sonuç olarak benim gibi yaşını doldurur doldurmaz ehliyet almaya koşan birisinin temel acemilik tecrübelerini gayet başarılı bir şekilde göğüsleyen "dady's car"dır, başlangıç seviyesi aracıdır benim için.
kendisiyle 2008 yılında çok ciddi bir kazaya karışmış olduğum modeldir. Yılına, donanımına ve fiyatına göre şasisi oldukça güçlüdür. Şu anda yaşıyor olmamın başlıca sebeplerindendir. Bu arada kendisiyle heel and toe yapabilmek için 55 numara ayaklara sahip olmanız şarttır keza pedallar arasından istanbul boğazı geçebilir.
İkinci eli çok tutulmadığı için uygun bir fiyat alabildiğiniz arabadır.
Fiesta'ya göre daha yüksek olan gövdesinden dolayı ağırlık merkezi daha yukarıdadır, bu da yol tutuş konusunda bazen problem yaşamanıza sebep olur. Her şeye rağmen günümüz piyasasında bu kadar uygun fiyata dizel bir ford alabilmek bile mucizedir.
8 sene kullandığımız arabadır. 1.4 TDCİ fusion 68 beygir motoruyla pek tatmin etmez konforu yok denecek kadar azdır memnun ettiği tarafları ekonomik olması ve 150.000 km boyunca su hortumundan başka problem çıkarmaması.
alan herkesin memnun kaldığı arabadır.
fusion alırken beklentiler de doğal olarak çok yüksek olmuyor, bu yüzden masrafsız olması en büyük avantajı haline geliyor. hem köy kasaba da gezmeye izin veren bir yüksekliğe sahip olması hem de yedek parçasının fiesta ile aynı olduğundan kolay ve ucuza bulunması avantaj. mantıklı birinin alıp severek binmesi işten bile değil.
1.6 tdci ı 1.4 den daha az yakar, daha güzel kaçar. Dağ tepe bayır, şehrin bozuk yollarında güzel araçtır. Tipsiz dir
ülkemizde satılan ford mondeo nun amerikada'daki adıdır.
amerika'daki versiyonları sedan, avrupa'daki versiyonları ise mpv olarak satılan model.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri