• / 2
Gerçekten çok anlamlı bir testtir. Böyle hızlara aslında hepimiz çıkıyoruz ama kaza yaptığımızda neler olabileceği konusunda pek bir fikrimiz yok. Bu test bize bu gerçekleri anlatıyor. O arabadan canlı çıkabilmek için ölümsüz falan olmak lazım. Kaldı ki testte ki ilk focus (mk1), zamanının en sağlam arabalarındandır.
Ruh hastası durum. Bu gibi hızlarda zaten arabadan sağlam çıkmak sadece bir hayal olabilir.
Arabanın yarısından fazlası ezilmiş durumda zaten, ezilmemişte bildiğin yok olmuş.
Ford Focus olmasının aslında hiçbir önemi yoktur. Burada önemli olan böyle bir hızda fizik kanunlarının işleyişidir. Sanırım 3-4 tane sac arka arkaya konsa da, 10 tane daha airbag olsa da durum asla değişmeyecekti. Negatif ivmelenme o kadar fazla ki çarpma anında bundan ölmeden kurtulmak sadece mucize.
O arabadan canlı çıkabilmek için peygamber falan olmak gerektiğini bize anlatan video'dur.
Hepimiz aslında az çok o hızlara çıkıyoruz, kimse sonunun böyle olacağını o an hayal dahi etmiyordur.
Duvarı bilmiyorumda, 2015 focusla linea ya arkadan girdim 40km hızla, plaka yamuldu tamponda çizik bile yok. Çiziği geçtim esneme yanlarda atma falan hiçbirşey yok. Şaka gibi araba. Lineanın arka tampon yamuldu göçtü boya çatladı vs.
olayın şu araba iyi bu araba dandik yönüne çevrilmemesi gerekir.
video da anlatılmak istenen: o hızlara çıkmamak gerektiğidir.
not: ford kullanıcısıyım
Hayatınızda böyle bir kaza geçirme olasılığınız aşırı düşük olsa da bindiğimiz araçların yaptıkları hızlara göre ne kadar dayanıksız olduğunu gösteren deney. Neden olasılığı düşük derseniz; bilinciniz kapalı olmadıkça, bilinçli olarak tam gaz sabit bir cisme çarpmak istemedikçe, frenleriniz çalışmıyor ve kaçış yeriniz yoksa veya böyle garip asla-yavaşlayamayacağınız durumlarla karşılaşmadıkça 200km ile bir yere çarpmazsınız. Tehlikeyi farkedip çarpma anına kadar yapacağınız dip fren aracınızı ciddi şekilde yavaşlatacaktır.
200 km/s ile bir yere çarpacaksanız zaten ölün dediğim başlık.
O hıza çıktın bir de çarpıyorsun, yuhannes.
Aracın focus olması sadece maliyet konusu. Esas olan 190 km süratle çarptığınızda ne olacağınızın durum tespiti.
Dedem o hıza çıkıyorsan atomlarına parçalanmayı göze almış olman lazım zaten.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir