Bugün c segmentinin iki iddialı arabası Ford focus 1.6 tdci powershift titanium ile Skoda octavia 1.6 tdi dsg style cr ile beraberiz. Benim eski arabam da octavia olduğu için ilk olarak focusu alıp Bursa` dan Gemlik' e doğru yola koyulurken arkadaşım da octavia yı alıyor.
Gemlik' e kadar sakin sakin çok zorlamadan gidiyoruz. Ortalama hız 90-100 arası yakıt ortalamam 5.8 l/100km iken octavia da 4.5 civarında.
İlk etapta focusun motoru güzel fakat powershift ı çok sevmedim araba yola bu hızlarda güzel oturuyor ve fazla ses almıyor. Ses sistemi de gayet keyifli sadece alışmak biraz zor. Gemlik te birer çay içip geri dönüyoruz.
Bu sefer octavia bende. Octavia nın dsg si güzel. 180 in altında 150-180 bandında geri dönüyoruz octavia virajlara daha güzel giriyor. Dsg daha seri daha güzel vites düşürüyor. Bursaya dönünce yakıt ortalamalarına bakıyoruz octavia 6.8 focus 7.5
Bursada şehir içinde seri kullanıma devam ediyoruz İnegöl yolunda şehir dışına çıkınca petrol istasyonu na giriyoruz octavia şehir içi 6.4 focus 7.6
Tekrar yola koyuluyoruz bu sefer focustayım ve sınırları zorluyoruz focus yokuş yukarı 200 km civarında çok zorlanıyor ve titriyor yokuş yukarı octavia beni sollayıp geçiyor. İnegöle kadar gidiyoruz. İnegölde köftelerimizi yiyoruz yakıt ortalamaları octavia 7.8 focus 9.2
Bursaya doğru tekrar yola koyuluyoruz bu sefer octavia dayım yine zorluyoruz octavia 225 E kadar rahat. Bursaya varıyoruz şehir içine girince yakıt ortalamaları octavia 7.3 focus 8.0
Şehir içinde gayet sakin kullanıyoruz ve arabaları teslim ediyoruz yakıt ortalamaları octavia 4.3 focus 4.8
SONUÇ:
Octavia daha az yakıyor ve tdi motor dsg kombinasyonu daha iyi octavia da esp iyi iş yapıyor. Hafif hafif önden kayıyor. Focus biraz daha az kafadan kayıyor ve viraj performansı biraz daha iyi. Ayrıca düşük devirlerde daha iyi turbosu biraz küçük olduğu için çabuk hızlanıyor ama 3000 devirden sonrası boş.
İç hacime gelince focus biraz daha dar octavia daha geniş. Bagaj hacmi zaten hepinizin malumu octavia seri katil arabası.
Ha bir de eklemem gerekiyor focusla sert fren yaptım fren performansı octavia dan daha iyi.
Dıştan focus daha karizmatik duruyor bana göre.
Focus biraz daha lüks duruyor ama ben octavia yı daha çok sevdim.
Test aracımız focus 103 bin lira octavia 98 bin lira
Ben tercihini octavia dan yana kullandım
Octavia daha geniş, daha ferah. Dolu donanımda tercihim octi olur ama boş donanımda herzaman trendx focus :)
Benim nezdimde hiç bir kıyaslama bile yapılmasa octavianın alacağı karşılaştırmadır. Ford'tan biraz soğudum eski geliyor bana herşeyi maalesef umarım güzel bir atak yapar ve eski prestijli günlerine döner.
Benim nezdimde de octavia sürüş dinamikleri hariç her konuda tercih edilir bu karşılaştırmada. Açıkcası geçen incelediğim ford focus titanium'un özellikle iç mekanı ile ilgili yaşadığım hayal kırıklıklarından sonra ford zor biraz. Sonuçta focus eğlenceli fakat bir otomobili alınabilir yapmak için tek başına bu yeterli değil. Sonuçta aile otomobili olarak kullanılan c segment sedanlar. Bir üst entry'de bahsedildiği gibi ford gerçekten hemen her detayında eski hissettiriyor.
bunlar da ilginizi çekebilir