Bu tarz konulara çok girmek istemiyorum da iyi hadi bir şeyler diyeyim. Öncelikle geçmiş olsun diliyorum. Otoparka da and'a da tüm takipçilerine de.

Mühim olan kimin özel hayatta hangi aracı kullandığı değil arkadaşlar. 200 beygirlik arabaya binip akünün yerini, ne işe yaradığını bilmeyen adamlar var. Yani önce bırakalım hangi araca sahip olduğunu. Özel hayatında 75 beygir fiesta'ya sahip olup da pistte çok iyi şeyler yapan dergiciler de tanıyorum. Orayı öncelikle bir geçin.

Konunun patlak verdiği nokta "pist". Öncelikle siz tüm arabaları piste çıkarıyor musunuz top gear gibi? Hayır. E bu otomobiller için bir süre tutuyor musunuz? Hayır. E bu otomobillerde süre tutmak için profesyonel pilotlar kullanıyor musunuz? Hayır. E o zaman aracı piste sokmanızın ne anlamı var? Kaldı ki piste soksanız dahi bir kere profesyonel pilot değilsiniz ve bu da araçlar arası uçurum fark olabilecek demektir. Yani sizin soktuğunuz hiçbir araçla siz zaten istikrarlı süreler yapamayacaksınız. Bugün focus rs'le 2.30 dönseniz diğer hafta 2.40 döneceksiniz. Daha güçlü bir arabayla spin atacaksınız ve bunun başınıza neden geldiğini anlamayacaksınız. Çünkü pist üzerinde profesyonel değilsiniz ne yazık ki. İsterseniz 10 yıl boyunca testlerinizi pistte yapın. Hyundai i10'u bile teste piste sokun ama istikrarlı bir süre gelmeyecek. Yani burada birazcık pisti kullanalım hoplayalım zıplayalım modu sezdim ben. Sanırım otopark bu clio cup'a video falan yapma karşılığında istanbul park'ta at koşturma anlaşması yapmış gibi düşünüyorum. Bunun da altında fırsattan istifade ne geliyorsa elimize çıkalım şımaralım falan gibi şeyler var demek ki.

Focus RS'in böyle bir şeye karışmasına üzüldüm ben açıkçası. Keşke hiç yaşanmasaydı böyle bir hadise. Umarız herkes eğriyi doğruyu bilir de focus'un bir suçu olmadığını anlar.
tümünü gör
ilgili galeri