Yarış modunda zorlamış olmaları muhtemel kaza. 8. viraj bilindiği üzere çok geniş, birden fazla apeksi olan bir viraj ve tutunmayı kaybetmeniz için elektronik desteklerin kapalı olması dahası aracın ciddi hızlara çıkmış olması lazım.

Daha olası bir ihtimal var ki çoğumuzun aklından geçmiştir; Drift modunun denenmesi. Evet muhtemelen şeytan dürttü, "8. virajı boydan boya yan gidelim" derken kendilerini iç bariyerde buldular. Benim tahminim sürücünün 4 çeker aracın kayma anındaki tepkilerini tahmin edememesi, tecrübe eksikliği olduğu şeklinde. Ne diyelim geçmiş olsun inşallah potansiyel alıcılar için ders olur, trafikte ne kadar sorumlu olmaları gerektiğini farkederler. Bir tuşa basarak herşey halledilmiyor henüz...

Düzeltme: Sürücünün internetteki açıklamalarına göre sport modda ikinci apeks sonrası olan kaza. Yani ESP açık, süspansiyonların normal sertlikte olduğu, diğer ayarların keskinleştirildiği mod. Kendimce anlatılanlardan anladığım, aracın oversteer karakterine rağmen burnu fazla içeri sokma, sonrasında gelen çekiş kaybı sonucu aracın gücü ön tekerlere aktarması ve bariyere koşan ön tekerler... Yeniden belirteyim bunlar tamamen kendi tahminlerim daha net bir açıklama veya kaza görüntüleri yayınlanmadıkça kesin doğru diye birşey yok.

Ek: kaza yapan sürücünün son açıklamasına göre kazanın daha ilk turda yaşandığı belirtiliyor. Aynı kişinin (daha önceki açıklamalarına göre) bu kısacık süre zarfında drift modunu deneyip yapay bulması ve yeterli özgüveni bulup daha ilk turda sınırları zorlaması biraz düşündürücü ifadeler.
tümünü gör
ilgili galeri