iki otomobil devinin en çok tercih edilen modellerinin 2015 kıyaslaması. ülkemizde her ne kadar bir vw fetişi olsa da focus kullanıcılarının sayısı da az değil.

kompakt sınıfında yer alan bu iki araçtan volkswagen midline plus donanım bir golf için 1.2 TSI 110 PS için anahtar teslim fiyatı olarak 61.100 TL isterken, ford ise 1.6 125 PS trend donanım için 63.800 TL değer biçmiş. ancak aksesuar fiyatlarını göz önüne aldığımızda led far sistemi, müzik sistemi, kolçak, açılır cam tavan gibi ford'un bariz daha hesaplı olduğunu görüyoruz.

performans açısından değerlendirirsek, beygir derdindekilerin ford'un önde olduğu yanılgısına kapılsa da arabanın asıl kullanımı belli eden tork gücünde vw rakibini ezip geçiyor. gerek ara hızlanmalar, gerekse yakıt tüketimi açısından 100km'de 1lt'ye tekabül eden bir fark söz konusu. az yakar, çok kaçar hesabı.

iki araçta triptonic diye kabul ettiğimiz DSG ve Powershift şanzımanlarını kullanıyor. bu açıdan aralarında pek bir fark yok.

baz modelleri ele aldığımızda golf hem hesaplı hem daha iyi gibi dursa da aracı doldurmaya başladığınızda focus daha avantajlı hale geliyor.
tümünü gör
ilgili galeri