C segmenti'nin iki iddialı otomobilinin karşılaştırmasıdır.

Ford Focus'un dizel otomatik versiyonu olan Style 1.5L TDCi 120PS PowerShift Otm. 5K - 88.655 TL
Volkswagen Golf'te ise Golf 1.6 TDI BMT 110 PS DSG - 99.700 TL.

Diğer fiyatlara bakılınca da genellikle Golf 5000-6000tl daha pahalı.
Focus'un kabininin malzeme kalitesi Golf'ten daha düşük bu bir gerçek. Hızlanmalar konusunda da çok bir fark yok. 1.5 tdci'ın yakıt tüketimi bir tık daha düşük.

1.2 tsi motorlu Golf'ün karşısında ise 1 litrelik ecoboost var. Asıl fark burada aslında. Tsi çok daha az yakıt tüketiyor. Benim tercihim Golf'ten yana olurdu.
Açık ara golf ard arda 2 araca binince farklar çok net,
Hala focusun için basık,sıkıcı, malzemeler vasat.
Volkswagen Golf'ün maalesef ezerek galip olacağı karşılaştırma.
Tüm motorlarda yakıt tüketimi olarak zaten bir tık önde.
Kabin malzemesi olarak zaten sınıfında referans Golf.
Trim ve rüzgar sesi sıfır.
Neden Focus alsın ki insanlar? Anca filolara sattılar zaten..
Yakışıklılık olarak Focus bir adım öndedir,tabi bunda zevkler tartışılır. Malzeme kalitesi olarak da artık Focus o kadar geride değildir. Teknolojik oyuncağı daha boldur. Hacim olarak daha hacimli,kaslı durur. Vw'in başında emisyon belası vardır. DSG durumu vardır. Ayrıca sürüş zevki,dinamiği,hisli oluşu ise tartışmasız Focustur.
Bu zamana kadar kullandığım hiç bir araç ford kadar dayanıklı çıkmadı. Unutmayın tüketim herşey değildir ki artık çok da fazla tüketmiyor araçları. Neyse Ford iyidir, diğeri de nitelikli dolandırıcı grubun sattığı iyi araçlardan biridir.
Konu dizel otomatik olunca; düşünmeden ford focus der geçerim.

Sürmeden yorum yapanlara itimat etmemek gerekir.
Sürüş dinamikleri olarak Ford Focus, bütün bir araba olarak bakacaksak Volkswagen Golf diyeceğim karşılaştırma.
Ford Focus çok şirket arabası olmuş durumda, 90.000tl verip şirket arabası almak istemezdim şahsen.
iki otomobil devinin en çok tercih edilen modellerinin 2015 kıyaslaması. ülkemizde her ne kadar bir vw fetişi olsa da focus kullanıcılarının sayısı da az değil.

kompakt sınıfında yer alan bu iki araçtan volkswagen midline plus donanım bir golf için 1.2 TSI 110 PS için anahtar teslim fiyatı olarak 61.100 TL isterken, ford ise 1.6 125 PS trend donanım için 63.800 TL değer biçmiş. ancak aksesuar fiyatlarını göz önüne aldığımızda led far sistemi, müzik sistemi, kolçak, açılır cam tavan gibi ford'un bariz daha hesaplı olduğunu görüyoruz.

performans açısından değerlendirirsek, beygir derdindekilerin ford'un önde olduğu yanılgısına kapılsa da arabanın asıl kullanımı belli eden tork gücünde vw rakibini ezip geçiyor. gerek ara hızlanmalar, gerekse yakıt tüketimi açısından 100km'de 1lt'ye tekabül eden bir fark söz konusu. az yakar, çok kaçar hesabı.

iki araçta triptonic diye kabul ettiğimiz DSG ve Powershift şanzımanlarını kullanıyor. bu açıdan aralarında pek bir fark yok.

baz modelleri ele aldığımızda golf hem hesaplı hem daha iyi gibi dursa da aracı doldurmaya başladığınızda focus daha avantajlı hale geliyor.
2014 ford focus 1.6 otomatik yakıt tüketimi konusundan da anlaşılacağı üzere Ford Focus'un aşırı yakıt tüketimi nedeniyle alınmayacak bir opsiyon. Bir Ford sever olarak bu karşılaştırmada hiç şansı olmadığını düşünüyorum.
  • / 4
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri