birinci nesil ford focus'tur.

1998 - 2004 yılları arasında avrupa'da, 1999 - 2007 yılları arasında ise kuzey amerika'da satılmıştır.
1.4, 1.8 ve 2. litre motor seçenekleriyle ve benzinli / dizel varyasyonlarıyla piyasada kalmıştır.
ülkemizde de hatırı sayılır bir saygınlığı vardır.
bir zamanlar döneminin ve sınıfının en iyi yol tutuşuna ve sürüş keyfine sahipti.
aralık ayında babamın veda ettiği göz ağrısıdır. bu adresteki ilan 3 saat içerisinde 110 favoriye eklenmiş 500 defa görünülenmiş, öğleden sonra balıkesir'den biga'ya gelen bir galericiye satılmıştır. ilanda aşağıdaki gibidir.


--- spoiler ---
Aracın ilk sahibiyim. Benden başkası kullanmamıştır. Güvenlik paketli modelidir. Değişeni yoktur. Sağ kapı düzeltilip boyanmıştır. Aracın yanlarında zamanla oluşan çizikler boyanmıştır. Vizesi vardır. Aracım km'den dolayı bakım istiyor. Ayrıca lastiklerinde değişmesi iyi olur. Biga ve çevresinde aracı gösterebilirim.
--- spoiler ---

(bkz: ölüsü para ediyor)
10 aydır 2000 model 2.0 sport trend modeline sahip olduğum sürüş makinesi. Her ne kadar çok geçen süreç zarfında sanayi ile akraba olsam da arabayı aldığım paranın 3 de biri benzin parası verdiysem de tapıyorum kendilerine.2000 motor bassam ne gider bu diyen 'düzyolgazcıları' için olmayan , virajdan viraja deli danalar gibi koşan , oversteer hissini güzelcene yaşatan, telepatik gaz tepkileri,organik direksiyonu,tasarımı ile kullanım kolaylığı sağlayan,atmosferik motorun güzelliğini tekrar tekrar kerelerce yaşatan bir minyatür hothach. Ülkemizde fiyat performans keyif servis yedek parça kolaylığı vb. düşünüldüğünde alınası yegane araç.

Arkadaki bağımsız süspansiyonları görmüyor musun , oh be diyorsun bizim memleketin yollarında torsiyonla böbrek taşı düşürürdük. Bence bugün sıfır üretilse tasarımı ve farklılığı ile bütün hathback klasmanında kafa tutabilecek bir endama sahip. ( bkz. mk1 rs)

Uzun lafın kısası 1.6 da olsa focus candır..
Selefi Escort olan, Ford Focus mk1 tasarım olarak 2000'li yılların başına damga vuran otomobildir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri