1.6 ecoboost 180 hp 2011 modelini 7k km'dir kullandığım otomobil.

-aracı tercih sebebim performansı tatmin edici olan bir aile arabası almaktı ve şu ana kadar her yönüyle beklentilerimi karşılamış bulunuyor.

-aracın özellikle alt devirlerde çıkardığı ses oldukça hoşuma gidiyor, öyle ki motor ben burdayım bas bana diyor ama bastıktan sonra da tork bandının genişliği nedeniyle de koltuğa yapıştırmıyor ve bütün yeni araçlarda olduğu gibi hızı hissettirmediği için sportif bir izlenim bırakmıyor. ancak devir saatini takip ederseniz araç bildiğiniz akıyor ve hızlanmakta hiç mi hiç nazlanmıyor.

-direksiyonun kısa turlu olması da ufak hamlelerle virajları almanızı sağlıyor.

-esp'yi de birkaç kez devreye soktum ve gayet başarılı buldum.yalnız lastiklerimin durumundan mı bilemiyorum ama tcs çok kolay devreye giriyor ve ani hızlanmalarda aracı tutuyor.

-süspansiyonlar ise konfora yönelik ve çalışma aralığı gayet geniş. ses izolasyonunu da özellikle eski aracım olan fd6 civic'inki ile kıyasladığımda arada çok büyük bir fark olduğunu gözlemledim, özellikle yol ve rüzgar sesi izolasyonu oldukça başarılı.

-konfor olarak tek beğenmediğim nokta ise vitesin konumu oldu. dirseğim kol dayamada sabit iken vites değiştirmem mümkün olmuyor, özellikle ikiinci ve dördüncü vitese geçerken kolumu kaldırmam gerekiyor çünkü vitesin hareketleri oldukça uzun. civic'te böyle bir sorun yaşamıyordum.

-malzeme kalitesi olarakta tek beğenmediğim nokta el freni çekme kolunun sallayınca tıkırdaması. yani bu parçanın birleşimi oldukça özensiz olmuş. diğer noktalarda ise birleşim yerleri ve malzemenin verdiği hissiyat gayet olumlu.

-aracı özellikle motoru için aldğımdan ötürü iç ve dış dizaynını çok umursamıyorum ama en azından 1.6 ecoboost'u diğer focus 3'lerden ayıran noktalar olması gerektiğini düşünüyorum.bu haliyle araç farkını hiç ortaya koyamıyor.
tümünü gör
ilgili galeri