1.6 ecoboost 180 hp 2011 modelini 7k km'dir kullandığım otomobil.

-aracı tercih sebebim performansı tatmin edici olan bir aile arabası almaktı ve şu ana kadar her yönüyle beklentilerimi karşılamış bulunuyor.

-aracın özellikle alt devirlerde çıkardığı ses oldukça hoşuma gidiyor, öyle ki motor ben burdayım bas bana diyor ama bastıktan sonra da tork bandının genişliği nedeniyle de koltuğa yapıştırmıyor ve bütün yeni araçlarda olduğu gibi hızı hissettirmediği için sportif bir izlenim bırakmıyor. ancak devir saatini takip ederseniz araç bildiğiniz akıyor ve hızlanmakta hiç mi hiç nazlanmıyor.

-direksiyonun kısa turlu olması da ufak hamlelerle virajları almanızı sağlıyor.

-esp'yi de birkaç kez devreye soktum ve gayet başarılı buldum.yalnız lastiklerimin durumundan mı bilemiyorum ama tcs çok kolay devreye giriyor ve ani hızlanmalarda aracı tutuyor.

-süspansiyonlar ise konfora yönelik ve çalışma aralığı gayet geniş. ses izolasyonunu da özellikle eski aracım olan fd6 civic'inki ile kıyasladığımda arada çok büyük bir fark olduğunu gözlemledim, özellikle yol ve rüzgar sesi izolasyonu oldukça başarılı.

-konfor olarak tek beğenmediğim nokta ise vitesin konumu oldu. dirseğim kol dayamada sabit iken vites değiştirmem mümkün olmuyor, özellikle ikiinci ve dördüncü vitese geçerken kolumu kaldırmam gerekiyor çünkü vitesin hareketleri oldukça uzun. civic'te böyle bir sorun yaşamıyordum.

-malzeme kalitesi olarakta tek beğenmediğim nokta el freni çekme kolunun sallayınca tıkırdaması. yani bu parçanın birleşimi oldukça özensiz olmuş. diğer noktalarda ise birleşim yerleri ve malzemenin verdiği hissiyat gayet olumlu.

-aracı özellikle motoru için aldğımdan ötürü iç ve dış dizaynını çok umursamıyorum ama en azından 1.6 ecoboost'u diğer focus 3'lerden ayıran noktalar olması gerektiğini düşünüyorum.bu haliyle araç farkını hiç ortaya koyamıyor.
bir yukarıdaki entry her şeyi anlatmış aslında. benim özellikle belirtmek istediğim noktalar:

1- kullandığımda da hissettiğim hiç 180 beygir gibi gitmediği idi, tabi bunda aracın kilosu da etkin.
2- dış dizayn olarak daha değişik bir şeyler beklerdim, standart focus gibi.
3- hızlı bir aile arabası olarak bakılacaksa gerçekten çok mantıklı bir seçim.
Aynı araca sahip olupta performans adına iyileştirme tavsiyeleri beklediğim görseli bayağı motoru haşarı araç.
Türkiye'ye ilk geldiğinde forum olarak tanıtımına gittiğimiz kullanmamamız için özel çaba harcanan kullanınca da 115bg.standart aracımdan farklı güç hissetmediğim,ş.içi aktif güvenlik sistemini bir türlü devreye sokamadığımız ama gerçekte var olan sistemi bünyesinde bulunduran her şeye rağmen imkanım olsa alacağım araç.
Güvenlik sistemini istemsiz bir şekilde toplamda üç defa devreye soktuğum ve bu sistemle zonk diye duran otomobil. Performans farkı için ise 100 kmden sonraki ivmelenmesi denenmelidir.
Kimi tekniği araştırmadan değerlendirmek yanlıştır.
Örnek 182 ps ve 150 ps 1.6 Ecoboost üst devirlere kadar tamamen aynı güç ve tork üretmektedir. Fark yaratan 32 ps sadece maksimum hıza etki ediyor yani aslında bu aracın doğası 150 ps'dir aynı durum yenilenmiş 1.5 Ecoboost içinde geçerlidir.
Bu arabayı gerçek 182 ps yapmanız için yapılması gerek 3 basit şey var
1- KN 57S-4000 hava filtresi
2- Sprintbooster
3- Superchip
Dışardan bakınca fark olmaması çok doğal siz tamamen aile arabası aldınız, farklı olmak isteyenler ST versiyonunu seçiyor.
Ayrıca TCS'yi devreye fazla sokmamak için jantı 17'' e lastiği ise 225mm'ye çıkartmanız gerekiyor aksi durumlarda sert kalkışta vazgeçilmez sondur TCS.
Sprint booster almayın aldırtmayın. Yanıltmacadan başka bir şey değil. Belki rolling yapanlar için bir avantaj sağlıyor olabilir ama geri kalan hiç bir platformda başarılı bir aygıt değil.
Amerikadan birebir bu araca uygun olarak getirttiğim aem dry flow ile beraber motor sesi bir nebze daha toklaştı. Ayrıca yurtdışındaki çoğu focusta motor takozunun daha sert olanlarıyla değiştirildiğini ve bununla beraber tutunmanın ve çekişin arttığını öğrenmem sonucunda ebay yardımı ile elektrikli focus için üretilen motor takozunu da sipariş ettim. Umuyorum 1 ve 2. viteslerdeki patinaj sorunu bir nebze olsun azalacak.
benzin problemim olmasa ve maddi durumum yetse bir tane edinip dışını da st yapıp,ufak yazılım ve intake ile keyfini sürmek istediğim modeldir.
Ağrılıklı şehir içi ve normal kullanımdaki 5k km'lik genel ortalaması 40-45 kr arası olan araçtır. Işık yanınca fullediğim zaman 180 tl'lik benzin alıyor ve bu haliyle 400-450 km arası yol yapabiliyorum. Bu süreç içerisinde adam akıllı gazladığım bir zaman dilimi bile yok.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri