İlk kasasının yol tutuşu ile efsaneleşmiş otomobil.
Daha sonra çıkan hiçbir kasa onun yerini tutmamıştır. Artık yollarda daha çok şirket aracı olarak görünmekte.
(bkz: Intercity) (bkz: reklamlar)
MK1 Focus Rs, bir dönem gençliğinin hayallerini hep süslemiştir. 212 beygir ve 310Nm tork dönemine göre çok ama çok ciddi güçlerdi. Şu an şirketlerin vazgeçilmezi olduğu düşünülürse; o eski halinden eser yok şimdi.
20bin km'de kaliperleri patlayan araba. servis kalitesi sıfır.
Focus duvara çarpma videosu ile 150km hız ile duvara çarpınca neler olduğunu gözler önüne çıkaran arabadır. O arabanın içinden canlı çıkmak için tanrı falan olmanız gerekmektedir.
Dizel - otomatik seçeneği ile piyasası hareketlenen araba.
ford geç de olsa bir hamle yapmayı başardı.
2011 yılına kadar çıkmış modellerinin hepsi şasi olarak çok dengeli,elektrik destekleri olmadan dahi bir çok esp li modele taş çıkaran yol tutuşa,direksiyon hissiyatına sahip otomobildir.
hiç gitmeyen 1.6 atmosferik ile stock motor ile istanbul park süresi yapan abiyi unutmadık.
2011 sonrası çıkan 3.nesili keyifsiz olsa da son makyajlı hali ile yine hareketlendi, 1.5 tdci 120ps ve çift kavramalı otomatik ile hususi kullancıyı tekrar çekebilir.
Kabinindeki hemen hemen tüm malzemeler ses çıkaran otomobil.
Kabin malzemesini geliştirmedikçe hiç bir yere gelemeyecek.

(bkz: Trim sesleri)
An itibarı ile sahip olduğum MK1 2004 model hatchback fırtına grisi ilk aracım. Ehliyeti aldığım 18 yaşımdan bu güne birlikte geçirdiğimiz 4 sene içinde farklı araçları kullanma şansım olduysada her seferinde kendisini aradım tekrardan.
Gerek yol tutuşu gerek ara hızlanmaları gerek sesi her şeyi ile beni benden almış olan 1.6 100hp 145Nm torka sahip tasarım olarak hala eskimemiş bir araç bana göre. ESP sinin olmayışı ve direksiyonunun yoldaki tüm bilgiyi geri aktarması bir aceminin kendini geliştirmesi için kullanabileceği en tatlış platformlardan biri yapıyor(ESP yok başlarda abartmamak lazım). Aracın tepkilerine alışıldıktan sonra "Olum bu ne lan böyle, ne istersen yapıyor bu!" tepkisini yan koltuktaki arkadaşınızdan söke söke aldıran nalet alet.
Nasıl seviyorsam artık bana bir başka geliyor alet.
İlk jenerasyonu da ikinci jenerasyonu da hayvan gibi yol tutan otomobil. Son kasa için aynı şeyleri söyleyemesem de özellikle mk2'si inanılmaz yol tutar. Bu yeteneği de üzerinde çok çalışılmış olan şasesi sayesindedir.
Makyajli 2 kasasina sahip oldugum, cok iyi yol tutusu ve direksyon hissine sahip, her seferinde ayri keyif aldigim araç.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri