Stock iken çok yürümeyen ama egzoz + hava filtresi + chip tuning ile çok güzel değerler alınabilen arabadır. Mekanik tutunması çok güzeldir, çok eğlendirir. Lift off'a tepkisi güzeldir, arkası hemen gelir. Yakıtı azıcık fazladı, yedek parçası pahalıdır. Ülkemizdeki fiyatlar uygundur kesinlikle tavsiye edilir.
Kısa şanzıman ile çılgın atan araba. Derdi 5 ileri uzun bir şanzımana sahip olmasıdır.
Biraz güçlendirip bir de şanzıman değişti mi tam bir hot hatch olur, tadından yenmez.
Yakışıklıdır, aksesuarları özeldir. 2 litre makinenin sürücüsüne verdiği his ve sahip olduğu yol tutuşu onu tam bir hot hatch yapar.

Berk Sarıoğlu nda vardı beyaz renk mavi şeritli. Berk abi ile beraber kullanmıştık. Kendisi Fiesta ST'nin hakkını verenlerin başında gelir. Bana göre kendisiyle özdeşleşmiştir.
Güçsüz olmasi haricinde çok çok çok sevdiğim araçtır. Muğla'da fordun bir etkinliğinde yaklaşık 1.5 gün kullanmış ve Datça yolundaki virajlarda mutlu etmiş arabadir. Evet yol sesi alır ama kimin umrunda
Tam bir mekanik Hot hatch tir. Fren sistemi dizel sport lardan çok daha iyidir. Stock halde 150hp gibi hissettirmez. Şanzıman oranları biraz saçmadır, 3 ve 4 çok keyiflidir ancak 5 in daha uzun olması istenir. Top speed de anında biter.
Şasisi Nurburgring'de geliştirildiği için döneminin tüm hot hatch'lerinden iyi yol tutan oyuncaktır.
Hesinden düzlükte yavaş olması benim için pek bir anlam ifade etmiyor. Öyle arabaları sevseydim Renault Megane Rs 225'e zaten binmezdim. Eğlenmelik, şaka yapmalık bir otomobil. Bu arada egzantirik falan girerseniz yaklaşık 220hp oluyor onu da unutmayalım.
modern zamanların GTi'ı diyebiliriz kendisine. 90'lı yıllarda çok sevdiğimiz GTi ruhunun muhteşem şekilde modern dünyaya aktarılmış halidir. Atmosferik motor, olabildiğince hafif gövde, son derece iyi bir performans ve ölümüne sert bir şasi... Lift off oversteer'in kralıdır, virajlarda arka lastiklerini kaldırmayı çok sever.

Biraz oynamayla sıkı gider :) Testi burada: Fiesta ST 2006
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri