Ford fiesta'nın warm-hatch versiyonun adı.

1.0 litre turbo beslemeli motor 140 hp ve 180 n/m tork üretiyor. 1128 kg. ağırlığa sahip. 0'dan 100'e 9.0 saniyede çıkıyor. Adından da anlaşılacağı gibi araba kırmızı renkte ve iç mekanda da kırmızı renkler kullanılmış.

Sürüş dinamikleri bekleneni fazlasıyla veriyor. Hem direksiyon hem de şasi üzerinde çalışıldığını belli ediyor. Ama motora yazılım şart. Stage 1 ile güzel yürüyeceğini düşünüyorum.

Yol tutuş olarak bekleneni fazlasıyla veren otomobil.

Şasinin ne kadar başarılı olduğu zaten ford fiesta st'den belli. Ancak üstündeki motor çok mantıklı olmamış. Keza 140 beygir veriyor peak güçte ama geri kalan devir bandı çok boş.

71.000 tl isteniyor kendisi için, neden satmadığını anlayın diye söylüyorum.
fiesta sınıfının en beğendiğim aracı, yakın tanıdığım 2 kişi 2013-2014 modellerini aldılar ikiside gayet memnu yani fiestaya bir lafımız yok ama red versiyonunun fiyatlandırması sebebiyle hiçbir zaman tercih etmeyi düşünmeyeceğim araba kendisi. tercih edenlere saygılar
(bkz: yanıyor)
Fiyatlandırma ve motor olarak sınıfta kalmış olan otomobil.

Nasıl yol tuttuğu zaten ford fiesta st'den belli. Şasi olarak çok başarılı, yönlenme konusunda sınıfında şu an için lider.
driver car olarak günümüze kadar sürüş hissiyat ve dinamiklerini nadir taşıyan otomobillerin biri olan fiesta'nın biraz hızlı modelidir. Aslında hızı gayet de tatmin eder, ancak fiyatı yüzünden satılamayan modeldir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri