Yakıt cimrisi araba.
Çok dizel arabaya bindim ama bu kadar az yakanına hiç binmedim. 2006 model 68 beygirlik versiyonu ile tam 100.000km'lik bir birlikteliğimiz oldu, ortalama 5 litreyi hiç geçmedi. Bir kere bile bakım dışında servise götürtmedi. mk6 diye geçen kasa yani 2002-2008 arasında üretilenlerde çok fazla trim sesi mevcut, bu yeni kasada biraz düzeltildi. Kronik olarak sol ve sağ arka kapı çıtalarının içinden ses gelir söküp içine köpük koymak en mantıklısıdır.

Yavaştır, çok güzel görünmez ama can'dır.
Hangi araba kıçını toplayıpta gidemez sorusunun cevabı başlıktadır.
Gaz tepkisi zaten çok düşük, bastıktan 2 saniye sonra gaza bastığınızı algılayan bir arabadır bu.
Hayır sanmayınki anlayınca gidecek, gittiği falan yok birazcık hızlanıyor. Yani sözün kısası sadece az yaksın beklentisiyle alınmalıdır, başka herhangi bir beklenti adamı yorar.
Intercooler'ı olmadığı için sıcakta canı çıkan arabadır.
Ya arkadaş yıl olmuş 2015, turbo beslemeli araba yapıyorsun, koy bir intercooler küçükte olsa.
Sıcakta uzun yolda arabanın canı çıkıyor ya. Malzemeden kaçmak tam olarak bu demek.
Sirkette 2012 1.4 tdcini arada sirada kullandigim otomobildir,aracin gitmemesinden dolayi tam gaz degil bizzat gaz pedalinin ustune cikarak ayakta suruyorum.Biraz yorucu oluyor ama genelde ayakta suruyorum
Hiç gitmeyen, gaza basınca suratta ':(((((' ifadesi bırakan alettir.
1.5 tdci ile bu sorun giderildi biraz, artık eskisi gibi tatsız değil.
beygirleri kıt motordur. yakıt konusunda şehiriçinde o eksikliğini dengeler. en az 1.5 i alınmalıdır.
Gidişi hiç mutlu etmez. Ama yakıtı ve sorunsuzlugu ile bence sınıfında daha iyi bir motor yoktur.
10 yıl 172.000 km beraber yaşadık. 68 beygir 160 tork vardır. Beygirler sütçü beygiridir. Sanayiden ve pompadan uzaklaşırken insanın içinde bir mutluluk bırakan otomobildir. Trim sesleri gerekli yerlerin altı beslenerek kesilir. Uzun yolda 90km/h-2.000 devir de verdiği o dizel motor hırıltısı huzuru temsil eder. Değişebilen çok parçası olmadığı için sahibini sanayide hiç üzmeyen, şunları yazarken bile özlediğim o güzel otomobildir. Enjektör o-ringleri değişimi ve arka kapı kilit mekanizması üstleri paslanması kronik sorunlarıdır.
Motor çok seslidir, arabada dışarıdan çok ses alır. C segmenti bir arabadan inince camlar açık falan sanarsınız. Evet az yakar ama hiç gitmez, inanılmaz cansızdır. Çok can sıkar sonuç olarak.
Hiçbir yazarın sürüş dinamikleri hakkında bir bilgi girmediği araba.
Bilen biri bizi aydınlatsa çok güzel olur. Direksiyonu hisli mi ? Şasisi oyuncu mu ? Viraj limitleri yüksek mi ? Merak ettiğim otomobil. Eğer güzel dinamikleri varsa yürümese bile biraz terör estirilebilir.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri