2 gündür kullandığım ford fiesta'yı buraya da yazmak istedim. Öncelikle malzeme kalitesi, ses sistemi cart curt bu gibi detayları zaten Ford Fiesta başlığında bulabilirsiniz. Bu sebepten dolayı o konulara değinmeyeceğim.

Şanzıman ile başlamak istiyorum, kullandığım modelde 4 ileri otomatik şanzıman bulunuyor. Çift kavrama falan değil, bildiğimiz eski tip şanzıman. Geçişler çok yavaş ve sarsıntılı, vites atmak istediği devirler hiç bir şekilde ekonomik devirler değil. Düşürmek istediğinizde size pek tepki vermiyor, sportif kullanım konusuna bu yüzden en başından zaten giremiyorum.

Motorun teknik verilerine şuradan bakabilirsiniz. Görüleceği üzere 96 beygir üreten bir motor ama şanzıman dolayısı ile sanki 65-70 beygirlik bir otomobil kullanıyormuşsunuz gibi hissettiriyor. Hiç bir canlılık yok, anca çok üst devirlerde bir şeyler alabiliyorsunuz.

Yakıt tüketimi buradaki en kritik nokta, genellikle kadınların tercih ettiği bu otomobil hiç bir şekilde az yakıt tüketemiyor. Katalog verilerinde karma yakıt tüketimi 5.7 litre/100km olarak verilmiş ama bunu başarmak imkansız. Alet genellikle 10 litre civarlarında geziniyor, bunda yine 4 ileri şanzımanın büyük katkısı var.

Alınır mı? Kesinlikle alınmaz. Ortalama yakıt tüketimi ve şanzıman bu otomobilin alınmaması için yeterli.
2016 yılında 4 ileri otomatik vites ile otomobil üretenler utansın dediğim inceleme.
Yakın arkadaşım garanti kapsamından çıkmasın diye 1 sene benzinde bindi en sonunda illalah etti lpg taktırdı bu arabaya.

LPG ile şehir içi 18 kuruş yakıt tüketimi iken benzinde 50 kuruşa yakındı.

Hepsi bir yana 1998 model pejo 306 kullanan akrabam var o bile otomatik 4 vites. Ne Zamandan kalma bir teknoloji bilmiyorum ama bu konuda araca şöyle bir haksızlık yapılıyor Zaten ucuz araba otomatik ve ucuz olduğu için satıldı Zamanında. Beklenti yaratmaması gerekiyordu ama bu kadarı da fazla.
başlıkta kullanılan fotoğraflar 2013 yılında makyajlanan fiestaya aittir, 1.4 tam otomatik 4 vites model ise makyajsız kasa olan 2012 yılına kadar üretilmiştir.
2013 yılında fiesta hem makyajlanmıştır, hem de 1.6 atmosferik benzinli ve 1.0 ecoboost benzinli motorlar 6 ileri çift kavrama powershift şanzımana sahiptir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri