Ford'un birleşik krallık'taki biriminin (ford of britain) 1960'larda geliştirdiği burunsuz, orta-ağır tonaj sınıfı kamyon modeli. thames trader'ın yerini alarak piyasaya girdiği 1964 yılında bedford tk, leyland terrier gibi ateşli rakipleri vardı.

tasarım aşamasında çözülmesi gereken temel problem, sürücü ergonomisiydi. burunsuz kamyonların temel problemi olan, kupanın yerden yüksek oluşu ve bu yüzden hem kupaya erişim zorluğu, hem de kupanın yaşam alanının darlığı idi. bu problemin en güzel örneği de fiat 682n'de (ve benzeri 60'lar öncesi İtalyan kamyonlarında) görülebilir. ford mühendisleri, bu problemi motora aracın yatay ekseninin soluna doğru 60 derece kadar bir eğim vererek çözdü. bu sebeple motor tünelinin boyu daha da kısaldı ve hem kabinde daha fazla yer açıldı, hem de sürücünün dönüşlerde aracın bugünkü kamyonların kapılarında yazan bu alanda sürücü sizi göremez denilen alanı görebilmesi sağlandı.

motor seçenekleri arasında, d serisi için özel olarak geliştirilen 4 ve 6 silindirli direkt enjeksiyon dover dizel motor ve daha üst seviye modeller için 250 ps hacminde cummins v8 vardı.

Türkiye'de üretimi 1965-1966 döneminde Otosan'ın İstanbul Hasanpaşa'daki fabrikasında başlamış, 1983 yılına kadar 65950 adet üretilmiştir.

d-750 ve d-1210'ların İngiltere'de üretilen d serisi modellerinden farkları vardı. İngiliz d serisi kamyonların kupaları pres saçtan yapılıyor iken, Otosan'ın d serisi kamyonları tıpkı yan hatta üretilen anadol'lar gibi kalıba dökülü frp'den imal ediliyordu.

70'lerin ortalarında Almanya'da n-serie olarak almanya pazarına özel olarak da imal edilmiş olan bir varyasyonu da mevcuttu.

d serisinin üretimi, kupası patrick l'quement tasarımı olan Cargo'nun devreye girmesiyle 1983'te sona erdi.
Çocukluğumda 'dızzzt' diye ses çıkartarak yol alan kamyon olarak hatırladığım araçtır.

Edit: Yanlış hatırladığım kamyonmuş. Dızt sesi BMC Leyland TM 140'dan geliyormuş. Olsun Ford D Serisi'ni bolca görmüştük Türkiye'de, severiz kendisini.

'Celica' isimli yazarımıza uyarısı için teşekkürler...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri