ND kasa kodlu yeni nesli Flyin' Miata tarafından ciddi elden geçirilen roadster. Birinci nesil MX-5'ten beridir V8 dönüşüm kitleri hazırlayan firma yeni nesil için 50.000$ değerinde anahtar teslim kit hazırlamış (aracın fiyatı hariç). Peki neler var bu kitte derseniz sıralayayım:

- LS3 V8 Sandık Motor
- Tremec T-56 6 İleri Manuel Şanzıman
- AAM Diferansiyel (2015 Camaro SS)
- Wilwood 6 Pistonlu Kaliper ve 328mm Fren Diski
- FOX Racing Süspansiyon

Bütün bunlar tabi MX-5'e gelişi güzel monte edilmiyor. Otomobilin ABD'ye ithal edilmesinden beri üzerinde çalışan firma sadece gerekli görülen noktalarda güçlendirme yaparak ağırlığın 2.0 motorlu versiyona kıyasla sadece 113kg (250 libre) artmasını sağlamış (yani sadece 1175kg). Dahası yine aynı versiyonun 52:48 ağırlık dağılımı, 53:47'de tutularak denge büyük ölçüde korunmuş.

Gelelim herkesn merak ettiği asıl sayılara: Miata'ların hep güçsüz otomobiller olmasına tepki olarak geliştirilen bu V8 kitleri şaka makinesi sıfatına tam anlamıyla layıklar. Aynı motorun iki farklı güç seviyesiyle sunulan bu kitler 430 beygir ve 525 beygir gücünde. Bunun anlamı ton başına 447 beygir düşen bir canavar. Geri kalan detaylara kendi sitelerinden ulaşabilirsiniz. Link

Artık bu kitle yeni MX-5'in yüzündeki sinsi gülümsemenin daha manalı bir anlamı var 😉.
türkiye'de olsa kapısında yatacağım otomobil. hani binmek falan zorunda değilim, şu gözler dünya gözü ile 500 beygir bir miata görse yeter, yemin ederim fazlasında gözüm yok.

o kaput altı nedir abi, siz neyin kafasını yaşıyorsunuz, araba kadar ünite kullanmak nedir allah için?
Kaputu acilip cay esliginde saatlerce izlenesi araba
Bu otomobile böyle bir motor yerleştirmek bile büyük bilgi deneyimi - mühendislik ister gerçekten muhteşem birşey çıkmış ortaya. Çok iyi değerler yakalayacağını düşünüyorum
Camaro motorlu Miata. Gerçekten harika bir proje olmuş, ne diyelim... Bunu kullanan şanslı insanlar da var şu dünyada.
LS3 motor Tremec üretimi ünlü T56 şanzımanla birleştirilmiş ve bu ikili Camaro SS’ten alınan diferansiyel ile güçlerini yola aktarmak için can bulmuş. dehşet olmuş ne diyelim.
ağırlığının bu kadar artmasına karşılık ağırlım dağılımı oranları sadece %1 değişmiş. mükemmel başarı.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri