Bütün pistonların aynı dikey eksende çalışma presibinden yararlanır. Normalde çogu otomobilde cross plane crank denilen krank şaftı kullanılılr ve şaftta pistonlar hem yatay hem de dikey eksende çalışacak biçimde konumlandırılmıştır.

Dolayısıyla bu yatay eksendeki hareket krank üzerinde bir moment yaratacak ve krankı dengesizleştirecektir. İşte bu krankın işleniş biçimiyle elimine edilebilir. Oluşan bu momentin ters yönünde ağırlık eklenerek iki kuvvetin dengelenmesi sağlanır ve motor dengeli ve komforlu çalışır ancak eklenen bu ağırlıktan dolayı krankın atalet momenti de artacağından dolayı pistonlar krankı daha zor çevirir ve motorun tepkisi düşer. Ağırlık eklemeden kasıt da örneğin krankı sol tarafında CNC tornayla daha fazla materyal bırakılır ki sağ taraftaki momenti yenebilsin.

Flat plane ise tamamen performans odaklı olup bütün pistonların aynı düzleme sıralanmasıyla olur. Böylece eksenel kuvveten herhangi bir tork uygulanmaz ve krankın ağırlığı homojen bir şekilde yayılır. Krank daha hafif olduğundan motor daha kolay devir çevirir ancak vibrasyon artacağından komfor düşer.

2016 Shelby Gt350'nin 8 bin küsür devir çevirebilmesinin nedeni işte bu kranka sahip olmasıdır yoksa bir Amerikan'ın bu devirlerde gezebilmesi fabika çıkışı olarak çok zordur. Ayrıca Ferrari de yıllardır bu krank mekanizmasını kullanmakta.

Ateşleme düzeni lineer olduğundan motorun sesi de daha dengelidir ve bu egzoz nabzından anlaşılabilir. Cross-plane de ise özellikle rölantide silindirlerin içinde oluşan patlamalar bir nebze daha anlaşılır olur.
tümünü gör
ilgili galeri