fast otomotiv tarafınca, lancia delta integrale motoru ve yürüyeni swaplanmış olan dört çeker fiat tipo'dur. türkiye'de tek olup, dünya'da da sayılı sayıda 4 çeker tipodan biridir.

aletin dışarıdan tipo'dan pek bir farkı yok, hatta italyan bayrağı şeritleri ile biraz gebze işi durduğu bile söylenebilir. kapılarında da kocaman 'fast' yazıyor, aslında firma ismi ama biraz manidar olmuş.

uzun bir süre gazlama fırsatı bulduğumdan biraz daha detaylı yazabilirim:

- kabinden hiç bir şey beklemiyordum zaten, beklememek de gerek. biraz hor kullanılmış bir fiat tipo'nun içi nasılsa bunun da böyle.

- 4 çekeri hayvani çalışıyor, zaten devamlı çalışan bir sistem bu, elektronik 4 çekerler ile alakası yok. sıfırdan dikmek çok başka bir zevk.

- motor oldukça istekli, bir kaç işi kalmıştı en son ama yaklaşık 250 beygirdir şu an. trafikteki hemen hemen her otomobile şaka yapma imkanınız var, tam bir sleeper.

- ışıklardan kalkınca bir sonraki ışıkta zengin - fakir herkes araba ile ilgili sorular sormaya başlıyor. bu kadar ilgiyi en son ferrari f458 kullandığımda görmüştüm.

- önden kayma cidden çok az. çok abuk sabuk hareketler yapmadıkça understeer olmuyor.

- kaygan bir zeminde apaçiler gibi '0' çizmek mümkün.

türkiye'deki en enteresan otomobillerden bir tanesi olduğunu söylemem gerek.
kurtköy'de bir gece rast geldiğim otomobil. sıfırdan kaldırılışına denk gelmiştim de abuk sabuk yürüyordu. işlemler tamamiyle bitince ne olur bilinmez. merakla başlığı takipteyiz.
kullanma fırsatı bulduğum, hayatınızda kullanacağınız en komik araçlar listesine ilk sıradan giriş yapabilecek otomobil. aracın yürürü ciddi şekilde iyi. Arkanın kilitli diferansiyel oluşu ile 4 çekeri muazzam yol tutuyor. Buna direksiyon geri bildirimleri de eklendiği zaman manyak bir alet çıkacak ortaya.

araçta bronz baskı balatası olduğu için debriyaj tuş gibi bir şey. Acayip sert ama kavrama noktası neredeyse yok. Yani tuş gibi kullanmanız ve seri vites atmanız gerekiyor. gaza dokunduğunuzda ise araç ciddi iyi ivmeleniyor. Yanında yazan yazı aslında cadde tayfasına bir mesaj. Dikkatli olun fast yazıyor lan işte diyor o yazıyla ama işi şakaya alanlar bir dahaki ışıkta bir tipo tarafından tokatlanmanın hezimeti ile ya yol değiştiriyor ya da yanınıza gelemiyor.

Sonuç olarak çok fazla hoşuma gitti Fiat Tipo 4x4. Harbiden çok komik araba.
orco sayesinde öğrendiğim, çok merak ettiğim otomobil. ufak tefek eksiklikleri giderilse de dünya gözüyle görsek.
yeteri kadar güç gelmeyince, k04 ayarında bir turboya geçilmesine karar verilmiş olan otomobil. kasım ayında belki de kendisi ile piste çıkacağım, günün en enteresan otomobili olacağına hiç şüphe yok.
Sahibinden.com'da ilanı bulunan araç.
sahibi yakın bir abim olmasına rağmen kullanma şansı yakalayamadığım enteresan otomobil. Dışarıdan bakınca herkes tipo ve üzerindeki renkler ile apaçinin biri diyip dalga geçeceği ancak hezeyana uğrayacağı otomobildir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri