Fiat Tipo nun 2.0 litre 146hp/173nm güce sahip versiyonudur.4 tekerede disk freni vardır. Dijital gösterge bu seçenekte bulunmaz. ABS, sunroof, klima, deri koltuk gibi ekstralari vardır. Üst devirlerde müthiş bir ciğer sesi gelir yol tutuşu sanılanın aksine güzeldir. Kırmızısı alınır, keyif ile binilir.
Edit: sedicivalvole çift eksantrik anlamına gelir Twinspark gibi.
Zamanının hızlı çocuğudur.
Sesi gerçekten çok güzeldir, donanım olarak da zamanına göre çok doludur. Dijital gösterge konmaması ise çok doğru bir karardır. Günümüze temizi pek kalmamış şimdi baktım, bulunursa alıp köşeye atmak gerek.
sedici 16 demektir. 16valf anlamına gelir diye duymuştum. Zamanında pek anlaşılmayan zamanlarda sedicivalvole yazısı arkaya özellikle belirtilirdi.
Filtre sesi sebebiyle hiç egzoz falan yapmadan sadece güzel bir filtre kiti ile binilmesi zevk veriri
1994 modellerinde iki kapılısına rastlanır. Diğer Tipo'lardan çok farklıdır. İç döşemesinde gri üzerine kırmızı-yeşil şeritler bulunur. Sesi inanılmazdır. Değeri düşükken alınasıdır.
Sedici : 16
Valvole : Valf demektir.

Hoş arabadır, severiz...

Ancak teknik verileri ve kullanım karakteri olarak hothatch gibi değil daha çok keşkül gibidir.
Akranı olan Lancia Delta ile hemen hemen aynı alt yapıdadır, Lancia Delta'da güzel alettir ama güzellik keşküllüğe engel olmaz.

Lancia Delta derken, HF'den bahsetmiyorum tabi kifayetsiz, özelliklsiz olanlarından.
1997'de bir ortaokul bebesi iken,anadolunun küçük bir ilinde içinde bulunduğum ilk hot-hatch. Ki o dönemlerde bu tip arabaları (tipo 2.0, civic vti vs.) sadece dergilerde görürdük. Bana hala o gün yaşadığım heyecanı hatırlatan arabadır efenim.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri