Oldukça fazla satmış/satan fiat modelidir.
Genel olarak fiat modellerinin klasiği olan az yakıt/düşük maliyet/düşük kalite özelliklerine sahiptir.
Genel olarak çok trim sesi gelir, v kayışı ve devir daim pompası sorunları yaşarlar mjet motorlu olanları.
Yedek parçası oldukça ucuzdur, hiçbir evin belini bükmez.
1.3mjet'i hiç gitmeyen modeldir. Yakıtı da öyle ahım şahım düşük değildir.
Vites geçişleri falan hep problemlidir, ben bindim pişmanım.
trim sesinden, direksiyon tepkisinden falan bıktığım modeldir.
şirket aracı olarak 20.000km bindim ama gerçekten 5 para etmez.
Az yakar diye alıp, hayal kırıklığına uğradığım modeldir. Şiddetle tavsiye edilmez.
1 yıl 30.000 km dir sahip olduğum ve oldukça sevdiğim bir araçtır. Yakıtı parçası uygun öğrenciyi aileyi yormaz. Hele birde skydome varsa tadından yenmez
1.4 tjet punto alınır, td04 e hazırlık yapılır, td04 takılır basınç açılır, ardından scirocco R ile yürünür.
kalite açısından bekleneni veremeyen ama yine de segmentinde belli bir yer edinmiş olan arabadır.
ne kadar ekmek o kadar köfte demiş ata'larımız.
2007 model 1.4 Starjet Dynamic versiyonunda çift bölgeli klima, mp3 çalar, deri direksiyon ve vites topuzu gibi donanımlara sahip olmasına şaşırdığım otomobildir. Üstelik Dynamic versiyonu aracın en full paketi de değildir.
95 beygir 6 ileri manuel kombinasyonu şehir içerisinde sürücüsünü çokta üzmeyen bir performans sunar. Yol tutuşunu da beğendiğim bir araçtır. Fakat, sürekli Istanbul trafiğinde kullanmaktaysanız ve trafik olmadığında da biraz performanslı kullanıyorsanız, 9-10 litre arası yakıt tüketimiyle, sizi ''acaba LPG mi taktırsam'' gibi düşüncelere sürükleyebilir.
Euro NCAP çarpışma testlerinden ilk 0 yıldız olan otomobil olarak tarihe geçmiştir. Evet Punto 'sıfır' yıldız aldı. Ama hemen o ne kötü otomobil falan demeyin, Punto'nun piyasaya çıkış yılı 2007.

Yani çarpışma testlerinin standartları öyle bir gelişmiş ki zamanında, sınıfında beş yıldız olan ilk otomobil olan Fiat Punto günümüzde sıfırda kalabiliyor. Hoş Punto hala bazı pazarlarda sıfır olarak satılmaya devam ediyor o da ayrı konu.
Son çarpışma testi ile Euro NCAP'in seneler içinde ne kadar değiştiği ve yardımcı sistemlere ne kadar önem vermeye başladığı öne çıkıyor. Yani artık sadece aracın almış olduğu hasara göre değerlendirilme yapılmıyor. 2006'daki Grande döneminden beri güvenlik donanımları konusunda pek yol katedememiş ve en son 2012'de güncellenen, yakında üretimi sonlanacak olan Punto'nun da bu sonucu alması doğal oldu maalesef.
Çarpışma testi
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri