Türkiye pazarında Murat 131, İspanya'da Seat 131, Amerika'da Fiat Brava olarak bilinen arabadır.
Kendisi kuş serisinin öncüsüdür. Doğan, Şahin ve Kartal bu arkadaştan esinlenilerek üretilmiştir.
Üretimi 1987 yılında sonlandırılmıştır.
Bir tanesini sıfırdan toparlayıp binmek istediğim araba.
Nostalji akıyor, kuş grubu gibi apaçi de değil..
Birkaç kez kullanma imkanına eriştiğim araba.

4 ileri vitesti. Motoru güçsüz olduğu için asfaltta arkası gelmezdi(bazen çok hafif gelirdi 20 derece falan). 70 ile giderken sanki uçuyormuş hissi yaratırdı. Devir saati yoktu. Güzeldi yani nostaljikti.
Fiyatı ucuz, parçası ucuz, kuş serisi kadar ele ayağa düşmemiş olması düşündürüyor bu aralar 86-87 bir tanesini almayı. En önemli etken tabii ki arkadan çekiş olması, hani tamam gaza oturunca gelmeyecek evet ama en azından karda kışta kartepeye tırmanılır diye düşünüyorum. Ama aldıktan sonra pişman olur muyum korkusu da var. En iyisi sanayiye gidip tofaşçı bi abiden rica etmek olacak sanırım, eğer o sarmazsa gidilecek adres (bkz: renault flash) olacak
T stop olanlarının altın değerinde olmaya başladığı modeldir. Son nesil gibi apaçi eline düşmemiştir. Genelde retro takılan abiler alıp orjinal gibi toplarlar.
İçimden hep gelir, beyaz yanak, krom kapaklı, bej renkte,fala fala kornalı, içinde sezen aksu çalarak gezicem
Bir adıda ''Mirafiori'' olan 4 kapılı sedan otomobil.
Chip tuning yapılamayan, nostaljik otomobil. Beyin olmadığından dolayı yazılım da pek mümkün olmuyor haliyle.
tam bir klasik otomobildir.
yukarıda da söylenmiş ama kuş serisinden çok keskin bir şekilde ayrılır. kuş serisinden birini alın yıllarca temizleyip saklayın, 200 yıl da geçse klasik oto olamaz. ama murat abimiz öyle değil. babacan tavır ve sportif ruhuyla gönüllerdeki tahtı bambaşka bir yerde.
galerideki krem renkli, 5779 UL 77 plakalı 1977 model mirafiori special modelinin dünyayı dolaşarak 1 milyon kilometreyi devirdiği fiat efsanesi.
Zamanın efsanelerinden biri her yere değişik kombinasyonlarla mükemmel yakışan bir arabadır.Ralli istiyorsan koy gazlasın şehirde sakin gezinti istiyorsan bin gez ''ahh ahh nerede o eski arabalar'' dedirtebilen baktığında kanının kaynamasınada sebep olan arabalardandır ülkemizdede sevilen modeller arasındadır.Vede her zaman aklımda olan tertemiz bir 131 isteği vardır içimde.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri