Fiat 131'lerin bir diğer adıdır. sonrasında bazı sınıflandırmaların girmesi ile "131 Şahin"i temsil eden isim olmuştur.
Fiat 'ın resmi modifiye şirketi Abarth tarafından geliştirilen 2000 motorlu sürümü 1970'li yıllarda Dünya Ralli Şampiyonasında boy göstermiş ve pek çok
başarı elde etmiştir.
İsminin kökeni binçiçek anlamına gelen "milleflorum" kelimesinden gelse de aslında Torino şehrinin Güney kısmında kalan bir bölge-mahalle ismidir. Oraya da bu isim 1585 yılında yapılmış antik bir kaleden miras kalmıştır (antik falan hikaye 19. yy'da yıkılmış neredeyse hiçbir şey kalmamış kaleden geriye).

Peki niye Fiat bu ismi bir arabasına verecek kadar değerli görmüş? Çünkü bölgenin aşağı mahallesinin ortasında (bkz: Mirafiori Sud) Markanın günümüze kadar gelen en eski fabrikası bulunduğu için (Since 1939 kardeşler kundura yani). Hani şu çatısında pisti olan fabrika var ya işte o (bkz: Fiat fabrikasının çatısında yarışan otomobiller).

Bizim memleketteki anlamına gelecek olursak; ilk sırada iki kapılı coupe olan 131'lere verilen isim (ki bunların muhtemel ralli geçmişleri olabilir), daha bilgili kişiler için anlamı Türkiye'de üretilmeyen 131'lerin ismi, motorsporlarına çok meraklı olanlar über kişiler için ralli efsanesi, Grup 4 (Mini spoiler: İlk Ralli efsanelerinin 400 homologasyonla doğduğu klasman) canavarlarının ilki, Fiat Abarth 131'in ismidir.

Şimdi sorun bana gecenin bu saati ne diye bunu yazdın: Sizin için üşenmedim gittim iki saat italyanca sayfalarda google tranlate ingilizce çeviri yazı okudum. Şaka şaka o kadar araştırdım ettim bari ileride kaynak olsun belki unuturum diye buraya koydum. Araba merakı internet çağında tehlikeli bir hastalık. Öyle kitap, dergi karıştırırken uyuya kaldığınız gibi olmuyor; aramasını bilen bilgi içinden bilgi öğreniyor, daldan dala kırıntı kadar bilgi öğrenme aşkıyla uykusundan oluyor, derslerinden oluyor (belki gelecekte işinden, ailesinden bile olabilir).

Siz siz olun bu kadar hasta olmayın.

Edit: Alın bu da 47 km hızda çarpma testi. Durduramıyorum kendimi :(
Bir ara kafayı takmıştım. Fakat türkiye de orijinali bulmak neredeyse imkansız! Replikaları var fakat olmamışlar...
131/s diye de geçer.Kilitli difransiyel ve 1978-1981 arası ürertilen 2.0 versiyonu (115 hp) daha makbuldur. Tek kapının çok yakıştığı kasa tipidir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri