Fiat adı ''Fabricca Italiana Automobili Torino'' kelimelerinin başharflerinden oluşuyor.İtalyan firmanın amblemi birçok kez değişime uğramıştır.

1899 "Torino İtalyan Otomobil Fabrikası" şirketi Torino'da kuruldu ve bu olayı kutlamak üzere özel bir afiş yapıldı.Tasarımcısı afişin sol üst tarafına şirket ismini içeren küçük bir parşömen ekledi.Bu oldukça ayrıntılı ve özenli tasarım ilk Fiat logosu oldu

1901 Fiat, araçlarına daha uygun bir logo yaratmaya karar verdi:Ortasında Fiat isminin göründüğü pirinçten, içi mineli küçük bir plaka.Buradaki karakteristik A harfi günümüze kadar değişmeden gelmiştir.

1925 Logo, beyaz bir fonda kırmızı Fiat yazısıyla daire şeklini aldı. Dış kısmını çevreleyen defne çelengi Fiat'ın ilk araba yarışlarındaki başarılı katılımını simgelemek için düşünüldü.

1932 Yeni modellerin radyatör ızgaralarıyla güzel bir uyum sağlaması için kalkanı andıran dikdörtgen bir şekil aldı. Bu logo Fiat araçlarında 1968 yılına kadar küçük değişiklikler uygulanarak kullanıldı.

1968 Tüm Fiat Grubunun kimliğini simgeleyen, bitişik dört mavi eşkenar dörtgenden oluşan logo tasarlandı.

1999 Markanın 100. Yıldönümü dolayısıyla 1920'lerin logo tarzına dönüş görüldü.Seçilen logo, mavi fonda yine karakteristik A harfini içeren krom kaplı harflerle ve daha özenli bir stille gerçekleştirilmiş defne çelengiyle tasarlandı.

2007 Sekiz kez, otomobil dünyasının en ses getiren Yılın Aracı ödülünün almanın gururuyla Fiat logosu yeniden değişti. Yeni logo bir taraftan altmışlı yıllara dek Fiat arabalarının tipik kalkan formu ve kırmızı rengini muhafaza ederken diğer taraftan şekil ve renk anlamında üç boyutlu karakterler kullanılarak ileri teknoloji, İtalyan tasarımı, dinamizm ve kişiselliği çağrıştırmaktadır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri