41.450tl'den başlayan fiyatlarla satılmakta olan arabadır.
Aslında amaca yönelik bir otomobildir. Ucuzdur, az yakar. Şirket araçlarının vazgeçilmezidir.
Plastik kalitesi gerçekten çok ama çok kötü olan 'tasarruf' arabasıdır.
Kolay kolay bozulmazlar ama mjet olanları adamı kanser eder, gitmez. çok az yakacak sanarsın yakmaz.
hiç ama hiç tavsiye edilmez, tek avantajı alırken az para ödemenizdir.
ucuzdur, plastik kalitesi kötüdür, motor çok sağırdır falan ama bu fiyata sedan başka araba yok ki kardeşim. bu yüzden alınabilir.
jant kapaklarının yaptığı çılgın sesler ile meşhurdur.
lastik koptu gitti zannedersiniz..
Türkiyede beğenilmediği kadar satılan amacına uygun arabadır. Fiat'mış, sacı inceymiş, gitmiyormuş geçelim artık bunları bu fiyata başka araba yok. Babamın arabası 1.4 Tjet emotion plus ağzına kadar dolu ve de fiyatının çok üstünde konforu var ayrıca motoru başarılı tork eğrisi güzel tek kötü tarafı tofaş olarak görülmesi.
yeterki ayağımı yerden kessin ama sıfır olsuncuların arabası. konfor yok, sorunları gırla... her ne kadar ucuz olursa olsun, fiyat / performans oranı olarak kendisinden pahalı rakiplerinin yine de altında kalıyor. trafiktekilerin çoğu zaten şirket arabası.
budget'ten 2012 model 129.000 km'de, dizel-manuel active versiyonunu kiraladım. bu arabalar hor kullanılan arabalar. muhtemelen araba hayatı boyunca en çok benim elimde rahat etmiştir. yumuşak ve kendi arabammış gibi kullandım. bu nedenle üzmedi de eskişehir-bursa arasında git gel içeren toplamda 550 km'lik yolda 78 tl mazot yakarak beni çok sevindirdi. ancak budget gibi bir şirketin 129.000'de ki aracı kiraya vermesi de bayağı ayıp.
Genelde dizelleri bilinmesine karşın 1.4 t-jet versiyonuyla çoğu arabaya şaka yapabilirsiniz. 2 yıl 15 bin km boyunca gördügüm tek kötü yanı bagaj fazla dolu iken kendi kendine bozuk yolda bagaj açılmasıdır.
1.6 105 motor dışında tork dışında donanım sıfır fakat denildiği gibi verilen paralara bu kadar oluyor..
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri