Fiat Egea'nın Türkiye'de üretimine başlanan station versiyonudur. Aynı zamanda Egea ailesinin de hatchback ve sedandan sonra üçüncü üyesi.

Station sınıfı artık çok revaçta değil ama umarım Egea ile iyi bir geri dönüş alır Fiat.

Otomobil hakkında şöyle de bir basın kiti var:

Koç Holding ve Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ortaklığıyla Türkiye’de 7 global markaya binek ve hafif ticari araç geliştirerek, üretimini gerçekleştiren Tofaş, Egea Projesi’nin 3. modeli olan Fiat Egea Station Wagon’un üretimine 1 Temmuz itibarıyla ‘start’ verdi. Türkiye’de kompakt sınıfta yerli üretim özelliği taşıyan tek station wagon modeli olarak da ön plana çıkan Fiat Egea Station Wagon, Tofaş’ın ihracat etkinliğini arttıracak önemli modellerden biri olacak.

Egea Station Wagon’un üretime başlangıcına dair konuşan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Her üretime başlangıç günü ayrı bir heyecan yaşıyoruz. Bugün üretimine başladığımız ve geçtiğimiz 2 yılda devreye aldığımız 1,5 milyar dolarlık yatırım programımızın son ürünü olan Station Wagon ile Egea model ailesini tamamlıyoruz. Fiat Egea Station Wagon’un da üretime başlaması ile bir yıldan kısa bir sürede, üç yeni otomobil modelini devreye aldık” dedi.

Koç Holding ve Fiat Chrysler Automobiles’ın (FCA) eşit hissedar olduğu ve Fiat Chrysler ortaklığının dünya çapındaki önemli, stratejik Ar-Ge ve üretim merkezinden biri olan Tofaş’ın geliştirme sürecine liderlik ettiği Egea Projesi’nin 3. modeli olan station wagon karoserli Fiat Egea’nın üretimine, Tofaş çalışanlarının katılımı ile Bursa’da 1 Temmuz Cuma günü düzenlenen törenle başlandı.

Egea model ailesinin ürün geliştirme sürecinde 2 bin Tofaş ve Fiat Chrysler çalışanının birlikte görev aldığını, Tofaş mühendislerinin ise projede öncü rol oynadıklarını hatırlatan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Farklı pazarlar için ürün geliştirirken, Egea model ailesinin küresel ürün yönetimini de üstlendik. 1 milyar dolarlık büyük bir yatırımla hayata geçirilen model ailesi kapsamında, 2023 yılına kadar toplam 1.3 milyon adedin üzerinde üretim ve 10 milyar dolar ihracat hedefliyoruz. Fiat Egea Station Wagon’dan ise 2023 yılına kadar 200 bin adet üretecek, bunun da önemli bir bölümünü ihraç edeceğiz. Model ailesinin genelinde olduğu üzere odağımız kompakt sınıfın yüzde 20’lik paya sahip olduğu Avrupa ülkeleri olacak. Bu yüzde 20’lik payın dörtte birini Station Wagon oluşturuyor. Fiat Egea Station Wagon’u İtalya, Almanya, Fransa, İspanya, İngiltere başta olmak üzere Avrupa pazarlarına ve dünyanın farklı bölgelerine ihraç edeceğiz” dedi.

Station wagon karoserli Egea’nın, tıpkı Egea Hatchback’te olduğu gibi; Türkiye’de kompakt sınıfta “yerli üretim özelliği taşıyan tek station wagon modeli” olarak da ön plana çıktığına dikkat çeken Cengiz Eroldu, “Her üretime başlangıç günü ayrı bir heyecan yaşıyoruz. Fiat Egea Station Wagon’un üretimi ile bir yıldan kısa bir sürede üç yeni modeli devreye almış olduk. Station Wagon’un da aramıza katılmasıyla, binek araç serimiz Egea Ailesi’ni tamamlıyoruz” dedi.

Tofaş’ın bundan böyle en büyük hedefinin sürdürülebilir başarı için yüksek kalitede üretim yaparken özellikle Ar-Ge ve teknoloji alanındaki çalışmalara hız kesmeden devam etmek ve küresel rekabetçiliği korumak olduğunu vurgulayan Eroldu ’Sadece ürün teknolojisi değil, üretim teknolojilerinde de şirketimizi sürekli ileriye taşımamız gereken bir süreçteyiz. Bu süreçte üretim hatlarında kendimize özgün yaratıcı çözümler devreye alıyoruz. Çalışanlarımızın emekleri, üretime katkısı ve tutkusu Tofaş’ı ileriye taşıyor. Bu sebeple her birine ayrı ayrı teşekkür ediyor, Egea Station Wagon’un hem Tofaş’a ve ortaklarımıza hem de ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Tofaş’ın 45 yıllık üretim tarihi içinde Fiat Tempra Station Wagon ve Fiat Palio Weekend modellerinden sonra ülkemizde ürettiği 3. station wagon karoserli model olan Fiat Egea Station Wagon, sonbahar aylarından itibaren ülkemizde satışa sunulacak.
kabinde kullanılan malzemeler ve donanım eğer fiat aegea hatchback gibi olacak ise satacak olan otomobil. zannetmiyorum ki farklı malzemeler kullanılsın, ben bu sebepten dolayı satabileceğini düşünüyorum. umarım satar da ihracat rakamlarımız artar.
ülkemizde fiat olması sebebiyle satılacak ama station wagon olması sebebiyle satılmayacak olan modeldir. vallahi benim de kafam karıştı.
sedanı yerine tercih edilmesi gereken Egea modeli.
samsun otoshow fuarına ayak basan araç

hakkındaki basın bülteni ise şöyle;


--- spoiler ---
Ürün geliştirme sürecinde Tofaş mühendislerinin büyük rol oynadığı ve toplamda 1 milyar doları aşan yatırımla hayata geçen Egea Ailesi’nin son ferdi, ilk kez Samsun’da görücüye çıktı. Fiat Egea’nın Sedan ve Hathback’ten sonra merakla beklenen modeli Egea Station Wagon’un ön gösterimi, 2-7 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Tüyap Samsun OtoShow Fuarı’nda gerçekleşiyor. Egea SW fuarın ilgi odağı olurken, farklı müşteri ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunan Fiat’ın yeni pick-up modeli Fullback’le beraber üstün ticari araç model yelpazesi içinde yer alan Doblo ve Ducato gibi pek çok modeli de dikkat çekti.

Ürün geliştirme sürecinde Tofaş mühendislerinin büyük rol oynadığı ve 1 milyar doları aşan yatırımla hayata geçen Egea Projesi’nin en son üyesi Fiat Egea Station Wagon (SW), Türkiye’de ilk kez Samsun OtoShow Fuarı’nda görücüye çıktı. Fiat markası, yurtiçi ve yurtdışından gelen 100 binin üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yapan fuara, Sedan ve Hatchback’ten sonra Egea Ailesi’nin merakla beklenen modeli Station Wagon ile damgasını vurdu. 2 Eylül Cuma günü kapılarını açan ve 7 Eylül Çarşamba gününe kadar devam edecek fuarda farklı müşteri ihtiyaçlarına çözüm sunan 14 aracıyla katılım gösteren Fiat, yeni pick-up modeli Fullback, yenilenen Fiorino, Doblo ve Ducato gibi pek çok modeli de müşterilerinin beğenisine sundu.

Tofaş’ın 45 yıllık üretim tarihi içinde Fiat Tempra Station Wagon ve Fiat Palio Weekend modellerinden sonra ülkemizde ürettiği 3’üncü station wagon karoserli model olan Fiat Egea Station Wagon, ekim ayından itibaren Türkiye’de satışa sunulacak.

Egea Station Wagon’un ön gösteriminin Samsun’da yapılıyor olmasından büyük mutluluk duyduğunu belirten Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç “Markamızın lider olduğu Samsun ilinde düzenlenen bu organizasyona en yeni ve birbirinden farklı modellerle katılım göstermek bizim için oldukça önem taşıyor. Yeni modellerimizin de katkısı ile bölgedeki portföyümüzü büyütürken müşteri memnuniyetinde en üst seviye hedefiyle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
--- spoiler ---
--- spoiler ---

Tofaş’ın 1 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirdiği Egea Projesi’nin üçüncü gövde tipi olan Fiat Egea Station Wagon, Ekim 2016 itibarıyla, 66 bin 900 TL’den başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla tüm Fiat bayilerinde yerini aldı. Genişliği, bagaj hacmi, konforu ve sınıfından ayrışan teknolojisi ile yine ezber bozan Egea Station Wagon, 5 yıl/100 bin kilometre garantili olarak müşterilerin beğenisine sunuluyor.
--- spoiler ---
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri