Herkesin merakla beklediği ülkemizde Egea HB olarak Avrupa pazarında ise Tipo ismiyle satılan otomobilin Ncap değerlendirmesi sonucudur.

Ncap'e iki adet model girmiş, birincisi 3 yıldız almış. İkinci giren ise safety pack isimli donanımla girerek 4 yıldız almış.

Herkesin merak ettiği egea güvenli mi sorusuna en azından elle tutulur bir yanıt vermek için bi nebze yeterli olacaktır (Günümüz C segment araçlarında büyük çoğunluk 5 yıldız alır bu testten). IIHS gibi testlere girse eminim ki çok değişik sonuçlar da ortaya çıkar. Ancak şunu unutmamak gerekir ki bu testler araçların baz donanımlarıyla gerçekleşiyor.

NCAP Sonucuna aşağıdan ulaşabilirsiniz. Videoyu da ekledim
www.euroncap.com/tr/results/fiat/tipo/25458
Güvenlik konusunun aslında hiçnir pakete dahil olmaması gerekiyor. Her modelde aynı şekilde güvenlik önlemleri bulunmalı. Vw yıllarca işte bu yüzden kazandı.

Bu arada euro ncap'te 3 yıldız büyük hayal kırıklığıdır. Özellikle c segmenti bir otomobilde.
güvenli olmadığını tahmin ediyordum da, cepheli önden çarpışmada kabini bu kadar sarsabileceğini tahmin etmiyordum. tebrikler fiat.
zaten kabin citroen c-elysee'den hallice. pek şaşırtmadı. önceliğimiz yakıt olacağından best seller' a girecektir.
Şunu belirtmek gerekiyor sanırım. Çarpışma testlerindeki kriterler değişti artık. Güvenlik ekipmanı diye bir başlık var orada, otomobillerde çeşitli güvenlik ekipmanı opsiyon olarak bile sunulduğunda bu aracın NCAP performansını direkt etkiliyor. Yani üç yıldız alan araçla dört yıldız alan araç arasında fiziksel olarak çarpışmada hiçbir fark yokken, diğerinde standart olarak sunulan şey opsiyon listesinde olduğu için bu puan kırılıyor. Zaten dikkat ederseniz linkte bahsettiim şeyi göreceksiniz, ekipmanı fazla olan araç güvenlik ekipmanları başlığından %57 alırken, diğeri sadece %25 almış, bunun yanında diğer üç kriter birebir aynı.

Yani bu şu anlama gelmiyor. Otomobili kullanıyorsunuz, gidip kaza yaptınız safety pack var diye birinden sağ çıkarken diğerinden ölü olarak çıkmıyorsunuz. İkisi arasındaki tek fark hız limitörü ve otomatik fren sistemi. Zaten dediğim gibi detaylar sayfada var, oradan da ulaşabilirsiniz.

Dört yıldız ile üç yıldız arasındaki fark bundan ibaret. Egea güvenli bir otomobil, bundan kuşkunuz olmasın.

bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri