Fiat'ın büyük boy hafif ticari araç modeli.

1981 yılından beri atessa, val di sangro kasabasındaki sevel sud fabrikasında üretilmektedir. bir ara karsan'da fason olarak Tofaş için montajlanan ducato'nun makyaj öncesi güncel nesli kuzey Amerika'da ram promasterolarak satılıyor.

tek veya çift kabin kamyonet, panelvan-camlı van ve minibüs (panorama) seçenekleriyle birlikte karavan gibi üst yapılar için çıplak platform şasi, arka duvarsız şasi ve şasisiz kabin seçenekleri de mevcut. maxi modellerinin azami yüklü ağırlığı 3.5 ton. tüm ducato modelleri (otobüs olmak üzere sonradan tadil edilenler hariç), b sınıfı ehliyetle kullanılabiliyor.

ilk günden beri önde enlemesine motor-önden çekiş formülü, çelik şasi profilleriyle destekli monokok karoseri, önde mcpherson askı sistemi ve arkada ikişer yapraklı ölü dingil, 3-4 farklı uzunluk ve (panelvan için) 2 farklı tavan seçenekleriyle üretiliyor. bu mimari ile müşterinin ihtiyaçlarına göre sınırsız konfigürasyon yapma imkanı, çok daha düşük yükleme eşiği ve en geniş hacim elde edilmesi amaçlanmış.

bu nedenle de piyasada karavan üstyapısına en uygun ticari araçlar arasında öne çıkıyor.

motor seçenekleri olarak (nesillere göre) psa grubunun 2.0 litrelik otto motorları ve fiat-iveco'nun 1.9, 2.0, 2.3, 2.5, 2.8 ve 3.0 litrelik direkt enjeksiyon dizel motorları mevcut.

en kısa dingil mesafeli birinci nesil model için (bkz: fiat talento)
Fiat Professional'ın en başarılı ve köklü araçlarından biridir. İtalya'da bol miktarda görebilirsiniz, hatta o kadar çok varki insan fiyatını merak ediyor. Bir nevi Fiat'ın Ford Transit'i de diyebiliriz.
Ülkemizde Mk2 Ducato'ların birçoğu hurda haline gelmiştir ne yazık ki. Çoğu ülkede günlük olarak hala kullanılmaktadır.
Türk halkının eziyetlerine crafter, sprinter daily modelleri gibi dayanamayan araç ama bunlara rağmen fiyatları düşüktür.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri