şu an çok büyük bir kampanyası olan arabadır.
1.3 M.Jet 90Hp Easy modeli 45.950tl şu an. esnafın bayıldığı bir modeldir.
ergonomik olarak da fiat'tan beklenmeyecek kadar başarılı.
esnafın can damarıdır.
sabahları mal taşır, işini görür. akşamları ise ailesi ile birlikte istediği yere gider.
tek sıkıntısı bana göre ön konsolun diz konumu. debriyaja basmak için ayağınızı konsola sürtmek zorunda kalıyorsunuz.
maalesef türk insanının yaptığı en büyük yanlışlardan biri de ticari araç alıp aile aracı olarak kullanmasıdır. bakınız hem iş, hem aile değil sadece aile.
trafikte beyazını gördüğünüz yerde kaçmanız gereken canavardır.

şehir içinde makas atan bir hafif ticari gördüyseniz biliniz ki o budur.
hele otobanda bile 150'yle gitme cesaretini nereden bulduklarını hiç anlamıyorum.
gördüğüm vakit mutlaka çevirdiğim araç. hepsinin bir falsosu hep oluyordu. cezayı yemelerine rağmen bir türlü akıllanmıyorlar o ayrı konu.
trafiğin kabusu. ne zaman ne yapacaklarını kestirmek mümkün değil. makas atarken arkadan izlediğimde sağ sola yatmasından dolayı sürekli devrilecek kanısı uyandırır bende.
İşimiz gereği 2012 yılında sıfır olarak Mylife paketi ile beraber 1.6 mjet modelini 36.000 Tl'ye aldığımız arabadır. Koltuklarını yatırınca oldukça geniş bir bagajı var. Ayrıca bağımsız arka süspansiyonları,hız sabitleyicisi, elektrikli açılan-kapanan 4 camı, kliması, bluetooth ve usb-aux destekli teybi vardı.Aile için de iş görüyordu. Gel gelelim yürümesine, kaputun altında 105 hp ve 295 nm tork üreten bir motor var, 6 ileri vitesiniz var. Haliyle otobanda 150 km hıza sabitleyip rahatça gidebiliyorsunuz. Tamam, trafikte bu arabalara binen kasaplar olabilir ancak sayın sözlük yazarları, bu kadar ön yargılı olmamanızı rica ediyorum :)
ilk 1.9 jtd lerinden yaklaşık 3 sene kullanmış bulunmaktayım. arkada helezon yerine makas kullanılıyordu o zamanlar şimdilerde nasıldır bilmiyorum. onun için o modelleri boşken arkası çok rahatsız ederdi. öyleki arka bagajda çamurluklar üzerine kum çuvalı koyanı bile gördüm. ama yüklüyken fena değildi. genel olarak fiat konforunda bir araçtı. benim hala aklımdadır ki oturuş pozisyonu bunun kadar bir araba daha görmemiştim. hem yüksek hem etraflıca kocaman camlar, büyük aynalar vs her şey kontrolünüz altında. biz tabi ki de ilk iş olarak tabak kadar olan 14 inç jantları 16 yapıp 175 olan tabanı da 195 e çıkarmıştık. ondan sonra aracın konforu ve karakteri gerçekten iyi yönde gelişmişti. otoyolda 150 km/s hızlarla gitmeleri çok normaldir zira aracın yukarıda da bahsettiğim oturuş pozisyonu ile her yeri net görmenizin güven duygusu açısından büyük etkisi vardır. bir de yerden yükseldikçe insanın hız duygusu da azalmaktadır bu sebeple gittiğiniz hızın farkında bile olmuyorsunuz. sonralarda 1.3 multijet ile ne hale geldi bilmiyorum.
Geçtiğimiz günlerde internete düşen haberlere göre modelli bir türü ile Güney Avrupa turu yapılan arabadır. Genç bir çiftin 60 lira karşılığında yaptırdığı yatağa ev sahipliği yapan ve benim de gelecek sene için örnek aldığım arabadır. Bu yollarda hiç mi kötü yakıttan etkilenmedi, hiç mi arıza vermedi sorusu düşündürür insanı.
263 kasalı modelinin, ufak kardeşi fiorino'da olduğu (225) gibi, kronik problemi amortisör takozlarının su alması olan eniştemobil.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri