2 yıl kadar önce almayı düşündüğümüz ama parça problemi olduğunu öğrendiğimde vazgeçtiğimiz (içimde ukte bırakmış) bir araçtır. Son 2 haftadır bu aracı alma fikri yeniden kafama girdiğinden, buraya yazma gereği duydum. Nasıl bir araçtır? Kronik problemleri nedir? Gerçekten parça problemi varmıdır ?
Ülkemizde toplam 78 adet vardır, kaç tanesi pert oldu kaç tanesi kenarda köşede unutuldu bilinmez. Şu an için satılıklarda 15 tane vardır. Parça sıkıntısına gelince 2 ay beklemeyi göze alırsanız hemen hemen her parçasına ulaşabilirsiniz. İyi bir fiat servisi bulmak burada kilit nokta. Şu an için ikinci elleri yaklaşım 20.000tl satış fiyatına sahip.
@arabalitroll peki genel bir kıyaslama yaparsak E36 320i mi Fiat 2.0 turbo mu ?
e36 320i bu kıyaslamada bence kazanan olacaktır.
Zamanına göre muhteşem performansı vardı, e36 m3 e ara hızlanmalarda kafa tuttuğu söylenirdi.
Bir Calibra turbo olamadı ama akıllarda yer etti.
Bir çok şehir efsanesine sebep olmuş olan otomobil.
İlk başlarda 'Ferrari üretmiş dedem' diyenler bile vardı, daha sonralarda çok da uçup kaçmadığı ortaya çıktı. Trimleri çok ses yapar, konforlu da değildir. Direksyonu da çevir çevir bitmez. Dönemine göre iyidir.
Çocukken her görümüzde ferrari zannederdik.Hele birde kırmızı ise tamam.
Zamanı için aslında çok önemli bir otomobildi ama bunu Fiat bile farketmedi. Öneml olan noktası şuydu: O dönemler turbo ve önden çekişli otomobil yok denecek kadar azdı, bir Coupe Turbo bi de Rover 200 Turbo vardı. Haliyle bu modeller günümüzde turbolardan geçilmeyen hot hatch kavramının temellerini atan otomobillerdir diyebiliriz.

He bu şekilde pazarlansaydı çok farklı bir yerde olurdu Turbo. Pininfarina tasarımlı, bence çok 'underrated' bir otomobildir, çok severim.
zamanın ötesindeki her araba gibi insanlar tarafından anlamlandırılamayan nadir modellerden biridir. erken öten horozun başı son kullanıcı tarafından kesildi. benzinli turbo konsepti eskiden de vardı, sonra atmosferikler maliyetler sebebi ile tekrar öne geçti, herkesin atmosferik yaptığı bir dönemde turbo benzinli araba biraz absürde kaçtı, keza yıllardır toyotanın hibrit olarak ürettiği prius da buna örnektir, o da zamanının çok ötesindeydi ve bir türlü o tutunmayı yakalayamadı. benzinin ucuzluğu döneminde çıkmış bir elektrikli otoyu kim napsın durumuydu. bence fiat coupe'nin yeni kasasını çıkarmanın şu an tam zamanıdır diye düşünüyorum. yine pininfarina imzalı bir kasa ile güzel olabilir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri