Bugün 1.6 e-torq, tork konvertörlü şanzımanlı olanını kullandım (showroom etrafında iki tur) ve beğendim, gibi. Şöyleki şanzıman güzel abi, geçişleri sarsıntısız, eski tork konvertörlüler gibi kitlemesini beklemiyorsun, gaza bastın mı akıyor, geçiş hızı da güzel. Hani güzel şöyle güzel, hergün dualogic Punto ve arasıra 4 ileri tork konvertörlü Clio kullanıyorum ve bunlarla kıyaslayınca gerçekten şiir gibi şanzıman. Şiirin 6 satır olmasıda yakıt tüketimi için güzel bişey. Hah birde çekince büyüyor hoşuma gitti 'swh'

E5'te 120'ye kadar çıktım rüzgar sesi az ve 120 demişken araba hissettirmedi hiç, kadrana bakınca aydınlandım, kadran demişken de kadranlar hoş. Yalnız bi durum var, rüzgar sesi az evet, motorda benzinli olduğu için pek çıtını çıkartmıyor ama yol sesi geliyor abi. Çok uğul uğul değil, belki Cinturato P1'lerden dolayıdır ama duydum, yol sesi geliyor. Diğer bir düşündüren konu arkada pandizottan gelen zırlama. Belki test arabasına özgüdür bilmiyorum ama forumlarda da birkaç kişi bahsetmiş bu sesten.

Arka demişken arkası baş mesafesi dışında güzel abi, benden sonra arabayı test etmek isteyen selvi boylu abi koltuğu baya geriye almasına rağmen rahat ettim. (selvi demişken 1.70 var yok, Süpermen gibiydi kullanırken hehe). Kol dayaması olması güzel bir detay ayrıca.

Malzemeler güzel hele göğüs yımışacık, ekran küçük ama dokunmatiği iyi çalışıyor, Bluetooth'u eşleştirmesi kolay ve şarkıları teyp üzerinden değiştirebiliyorsunuz ama biraz sesi açalım kopalım dediğinizde hoparlörler abi yapma moduna girip bozuluyorlar.

Hoşuma gitmeyen şeyler ise;
1) Yakıt tüketimi. Evet atmosferik olduğu için günümüz standartlarında tork fakiri bir motor ve tork konvertörlü bir şanzıman ne bekliyorsun diyebilirsiniz ama 1.4 motorla 6.5-7 litre ortalamalarda gezmeye alışınca yol bilgisayarında yazan 9.5 beni üzdü.
2) Ses sistemi. Eğer easy yada urban donanımlı olanını kullansam çok üzmezdi belki ama Lounge yani en üst donanım seviyesinde sırıtıyor.
3) Bagaj. Evet kocaman ama bagajın arabaya tutunduğu demirler ortada dımdızlak duruyorlar. Varsayalım ki yükledik bagajı ve kapatıp yola çıkıcaz, kapanmaz. Çünkü o demirler valize, kavuna belkide reçel dolu kavanoza çarpacak. İkinci hoşuma gitmeyen mevzu ise bagaja kafanızı sokup tavana baktığınızda gördüğümüz manzara. Tamam Fiat malzemeden kaçmamışsın izolasyon malzemesinin en kalınını koymuşsun helal olsunda bu kadar gözümüze sokma, bi kapak bi bişey koy. İçerde çok güzel giden kalite algısı işte tam burada bu ne amk dedirtiyor ve benim canımı sıkıyor.
4) Koltuklar. Aslında bu canımı sıkan değilde beni düşündüren ve ancak uzun yolda veya yazın anlayabileceğimiz bir madde. Sorun nedir peki, koltuğun ortasındaki kumaşın cinsi. Punto, Linea, Fiorino ve Doblo kullananlar bilir, eğer arabada uzun bir süre oturursanız sırtınız terler, kaçışı yok. Büyük ihtimal egea'da da bu durum böyle çünkü koltuklar birbirilerine oldukça benziyor.
5) Arka frenlerin kampana olması. Oldu mu şimdi güzel kardeşim ne güzel gidiyorduk. Yanlış anlaşılmasın frenler kötü olduğu için demiyorum, o yılan jantların içinde bomboş durduğu için diyorum. Güçsüz bir arabada değil niye Fiat niye? Büyük ihtimal el freni aksiyonlarına da çok gelmeyecek, napsak aldırmasak mı ki pedere?

Yol tutuşu hakkında birşey demiyorum çünkü yanımdaki dayı yoncada liftoff denememde biraz tedirgin oldu ve bende canın sağolsun abi nasıl olsa reisler inceleyecek arabayı dedim (bkz: otopark.com)

Kısaca arabanın Urban donanımlısı 61 bin ve Koç'a bağlı bir şirkette çalışıyorsanız %8 indirim yapıyorlar. Hatta 30 bin nakite %0 faizli satıyorlar. Hem mal güzel hemde fiyat uygun. Ucuz sedan düşünüyorsanız 301'di, C-elyyse'ydi, Rapid'di bunlardan üstün bir araba olduğunu düşünüyorum.

edit: Yol tutuşu da iyiymiş diyor And ki videoda arkasının pıtı pıtı gelmesi heyecanlandırmadı değil. Bu arada otomatik vites Aisin'in ürettiği ve 159'da Volvo S60 ve XC90'da ve Mazda 6'da kullanılan AWTF-80 sanırım, beğenmememe şaşırmamalı. Aile bireylerini az gaza getireyim de kırmızı bir tanesini aldırayım 'swh'
tümünü gör
ilgili galeri