Yine bir son yılların çığır açan nitelikteki crossover segmenti karşılaştırması.

Fiat 500x
1.6 litre, 4 silindir, turbo dizel.
120 hp, 320 nm tork,
6 ileri düz, önden çeker
0-100 hızlanma 10.5 sn.
Ağırlık; 1320 kg
Fiyat: boş paket başlangıç 83.000 civarı

Nissan Juke
1.5 lt, 4 silindir, turbo dizel.
110 hp, 260 nm tork,
6 ileri düz, önden çeker.
0-100 hızlanması 11.2 sn
ağırlık: 1305 kg
Fiyat: boş paket başlangıç 72.000 civarı.

İç mekan olarak başlayacak olursak 500x'in Juke nazaran daha kaliteli bir malzemesi söz konusu. Yine Juke'un gösterge paneline nazaran daha çağdaş ve dijital bir gösterge paneli kullanan 500x iç mekanda 1 gol atıyor.

Tasarım olarak bakarsak tasarım her zaman göreceli ama 500x biraz da ikonik duruyor. Juke ise tamamen sıra dışı ve eleştiren de var seven de var. Ben burada kimsenin hanesine gol yazamıyorum.

Motor ve performans bakımından da 500x çok az bir tık yukarıda diyebiliriz. Fakat yol tutuş konusunda fazla konforlu yani çok fazla yumuşak süspansiyonları sayesinde Juke kadar hızlı virajlara girebildiği söylenemez. Motor performansı bakımından 1 gol 500x'e, Yol tutuş bakımından bir gol Juke'a yazıyoruz.

İkisi de manuel ikisi de ortalama olarak aynı boyutlarda olduğunu düşünürsek geriye bir tek fiyat kalıyor gibi. İç mekandaki kalite söz konusu oldugunda tercihim 500x'e kayıyor ama aralarındaki neredeyse uçurum denecek kadar fazla fiyat farkı Nissan bayilerine yönelmeyi daha çok mümkün kılıyor.

Karar sizin.
Kisa ve öz laf kalabaligi olmayan mukemmel bi karsilastirma olmus
her iki aracı da kullanma fırsatım oldu. Özellikle dolu bir 500x (tercihen Cross Plus donanım), Juke'a göre daha güzel ve keyifli bir tercih olacaktır ancak fiyat/fayda paritesine göre bakıldığında juke mantık tercihi olacaktır. Ayrıca yol tutuş açısından 500x'te yabana atılacak gibi değildi, her iki aracı da benzer güzergahta denediğimde virajlarda yakın performans verdiler ancak 500x'te salınım biraz daha fazlaydı. Birde Juke, 500x'e göre iç mekanda daha küçük geldi bana özellikle arka baş mesafesinde.

Son olarak şunu ekleyerek bitireyim, her iki aracı da kullanmış biri olarak 500x daha keyifliydi, oturuş-sürüş pozisyonu olsun, donanımlar olsun, sürüş olsun sınıfındaki beklentileri karşılayacak bir araçtı benim gözümde. Ancak Fiat'ın yanlış fiyat politikasının kurbanı oldu Türkiye piyasasında.
500x der inzivaya çekilirim.
allah insanı kötü ve çirkinde seçim yapmak zorunda bırakmasın.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri