1969-1985 yılları arasında İtalya'da üretilmiş, lisanslı olarak Yugoslavya-Sırbistan'da Zastava tarafından, Mısır'da da Nasr tarafından üretilmiş c segmenti Fiat modeli. koyu yeşil renkli iki kapılı bir tanesi Enzo Ferrari'nin kişisel otomobilidir.

1970 Avrupa yılın otomobili ödüllüdür.

1969 yılında arkadan itişli fiat 1100rmodelinin yerini alan 128, fiat markasıyla imal edilen ilk önden çekişli otomobildir. Fiat'ın model gamında geleneksel arkadan itişten yeni bir endüstri standardı olan önden çekişe geçiş sürecinin ilk aşamasıdır.

platformu ve asimetrik akslı önden çekiş sistemi, Fiat'ın emektar başmühendisi Dante Giacosa tarafından; 1.1 litre ve 1.3 litre üstten tek eksantrikli, bloğu dökme demir, kafası alüminyum motoru ise Aurelio Lampredi tarafından tasarlanmıştır.

iki ve dört kapılı sedan, üç ve beş kapılı station wagon (panorama), iki kapılı coupe (128 sport coupe), üç kapılı liftback (128 3p) gövde seçenekleri, ayrıca moretti tarafından tasarlanmış targa tavan bir spor modeli bulunmaktadır.

optimum kullanım alanı için, önden çekiş konseptinin seçilmesiyle birlikte motor bölmesi aracın hacminin sadece %20'sini kaplayabilecek şekilde tasarlanmıştır. o kadar ki, yedek lastik motorun üstüne konularak maksimum bagaj alanı yaratılmaya çalışılmıştır. benzer konsept, bir alt model olan fiat 127'ye de uygulanmıştır. ilk dönem önden çekişli fiat'larda yedek lastik motorun üstündedir.

fiat 128'in yerini 1984 yılında fiat ritmo almış, motoru da ritmo'da da aynı şekilde (ve daha büyük hacim seçenekleriyle) kullanılmaya devam etmiştir.
Fiat'ın en uzun süreli ürettiği araçlardandır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri