1972 yılından 2000 yılına kadar bir şekilde üretim bandında kalmayı başarmış olan otomobil. Hava ve su soğutmalı olarak iki adet motor seçeneği bulunmaktadır. 1972 yılında Torino fuarında görücüye çıkmıştır.

İlk yollara çıktığı ülke ise İngiltere'dir. 1974 yılında motor hacmini büyütüp 1 beygir daha almayı başardılar (şaka değildi). Arabada standart olarak sunroof bulunuyor, günümüz otomobillerinde almak için küçük bir servet verdiğiniz aksesuar.

Yaklaşık olarak 600 kilo bu arkadaş, motoru şehir içi için ideal denebilir ama uzun yolda ölmenize dahi sebep olabilir. 2 silindirli motorlar arasında en bilineni de bu zaten.
Tasarım olarak renault 5'e benzeyen araba.

rr düzenine sahiptir. En güçlü versiyonunda 704 cc ve 26 beygir gücünde bir motor kullanılmıştır.
bunların bir de 650 fsm modelleri vardır. hava soğutmalıdır ve polonya üretimidir. hararet sorunları vardır. 2003 senesinde 1990 modelleri (gümrükte yıllarca beklemiş) sıfır olarak satılmıştı.

126 bis'ler genelde suluydu.
Bir projede elektriklisinin yapildigi küçük araba
(bkz: kibrit kutusu)
Polonya'da bir dönemler temel binek otomobil mertebesindeymiş. Artık pek sık olmasa da halen de yollarda görülebilen araçlar. Hatta bu arabalardan "maluch" diye bahseder polonya insanı. Maluch ne demek derseniz lehcede küçük erkek çocuk anlamına geliyor.
Boxer motorludur
Edit:Sıralı iki silindirmiş ,türkçe wiki öyle yazınca atladım direk
Boxer motorlu değildir, sıralı iki silindir motora sahiptir.
Swap işlemi ile şaka makinesine dönüşen arabacık. Örnek vermek gerekirse hayabusa - yzf r1 motorlarının bu araca takılması suretiyle çok güzel fakat bir o kadar da tehlikeli sonuçlar alınmaktadır kısaca roll cage şart aga.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri