1899 italya menşeili avrupa'nın en eski otomobil markalarından biri. fiat dediğimizde burun kıvırmamıza rağmen grup çatısı altında alfa romeo, maserati, ferrari, chrysler ve dodge gibi markaları bulundurmaktadır.
kötü yönetilen bir firma olduğunu düşünüyorum, bunun için de haklı sebeplerim var.

şöyle ki; bir marka yaratırsın ve bunu pazarda bir yere konumlandırırsın. fiyat da uzun yıllardır türkiye, çok kaliteli olmayan ucuz otomobil sattı. fiat linea, fiat albea ve daha birçok örnek sayabilirim. son yıllarda ise enteresan bir atılım içerisindeler. daha şık, daha göze hitap eden arabalar ürettiler. ama aynı logoyla, aynı isimle.

tamam, kabul ediyorum ki isim değiştirmek tercih edilecek bir hareket değil. ama kardeşim bir logonu değiştir, bir yüzünü değiştir. üst segmente oynayacaksan, oyunu kurallarına göre oyna. kusura bakmasınlar ama bu pazarlama stratejisiyle çok fazla yol kat edemeyecekler.

en anlamadığım şey de; alfa romeo, maserati, ferrari gibi dünya güzeli arabalar da aynı grup çatısı altında mevcut. yani hiç mi öğle yemeğinde bu markaların müdürleriyle bir araya gelmiyorlar, hiç mi sigara arasına çıkmıyorlar. insan azıcık feyz alır be.
aslında sık sık logo değiştiren firma. genellikle, yarış başarılarını temsil eden yapraklı çelenk marka ismini çevreler. harfler arasındaki noktaları at, yazı stilini değiştir bunlar ufak kalıyor olabilir ama amblemle ne kadar oynarsa oynasın fiat adından kurtulamayacağı için bir şey farketmeyecek.
basketbolda türkiye kupası'na sponsor olmuştur. doğuş otomotiv gibi basketbolu destekleyen az sayıda otomobil firmasından biri fiat. bunlar önemli detaylar. markalar bilinirliklerini reklamlardan ziyade sponsorlukla daha ön planda tutarlar. iyi bir deneme hamlesi olmuş bence.
(bkz: fiat logosu)
İlk otomobilimizin markası.
"Fiat engelsiz hareket" adı altında, engelli sürücülere özel aparatlı araçlar ile test sürüşü yapma fırsatı sunuyor. İlk durak 28 mayıs cumartesi günü birmot ataşehir.

Şunun üzerine bir de isteyeni evden alıp eve bırakma konusunda transfer işlemi gerçekleştirselermiş, tadından yenmez bir proje olacakmış kanımca. Olsun bu da güzel, düşünmeleri yeter. Tarih aralıkları ve imkanlar daha da arttırılarak bu işin üzerine gitmeleri gerek diye düşünüyorum. Markaların "kaynağı" kullanmakta ciddi sorunları var. Pr veya reklam kaynaklarında o kadar boşa akan para, zaman ve iş kaybı var ki anlatamam. Bunu özellikle fiat için söylemiyorum. Genelleme yapıyorum. Boşa giden kaynak yerine bu tarz projelere yer vermek ve ilerletmek bence çok daha mantıklı olacaktır.
Fiat denince aklıma direk t-jet gelir sürüşü çok zevkli be kardeşim...
Açılımı Fabbrica İtaliana Automobili Torino olan ucuzluğu nedeniyle taksicilerin gözdesi olan İtalyan markasıdır
uber'le sürücüsüz araç üretimi için ortaklık anlaşmasına çok yakın olduğu söylenen firma.
çoktandır sinyallerini veriyorlardı zaten.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri