Ferdinand Anton Ernst (Ferry) Porsche (d. 19 Eylül 1909, Wiener Neustadt, Avusturya - ö. 27 Mart 1998, Zell am See, Avusturya), Avusturya asıllı Alman otomobil mühendisi ve işadamı. Porsche efsanesini ortaya çıkaran 356 Roadster modelini tasarlamıştır.

Babası tarafından çocukluk döneminden itibaren makina mühendisliği alanında yetiştirilmiştir. Babası Ferdinand Porsche ile birlikte Almanya'nın nasyonal sosyalizm etkisinde olduğu dönemlerde Adolf Hitler'e yardımcı olmuş ve ulusun ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmışlardır. Bu amaç doğrultusunda babası ve diğer mühendisler ile birlikte Volkswagen'in dizaynında çalışmıştır.

II. Dünya Savaşı'ndan sonra şirketin yönetiminde tek yetkili olmuştur. Porsche, Ferry Porsche'nin yönetiminde spor araba üreten güçlü ve popüler bir firma haline gelmiştir.

kaynak; vikipedi
otomobillere olan tutkusunu ve bilgisini babası ferdinand porsche'ye borçlu mühendis.

volkswagen beetle'ın proje ekibinde yer alan mühendislerden de biriydi. babası ferdinand'ın ikinci dünya savaşı sonrası fransa'da hüküm giymesi sonucu şirket yönetimini ele almıştır. savaş sonrası politik-ekonomik dezavantajlara rağmen ürettiği eşsiz araçlarla ayakta kalmayı başarmış ve şirketi daha da yukarılara taşımıştır.
Babasından daha başarılı olan nadir adamlardan. Babası bir efsane tamam ama bu adam bir dahi. Kurumsallaşmak, zengin olmak, pazarlara açılmak gibi konularda çok üstün yetenekleri olduğunu düşünüyorum.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri