1916 ile 1993 yılları arasında yaşamış ve lamborghini markasının kurucusu italyan sanayici.

cento şehrinde bir üzüm bahçesi sahibi ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş. üzüm yetiştirmekten ziyade makinelerine olan ilgisiyle ailesinin dikkatini çekmiş. bunun üzerine bologna'da mekanik üzerine eğitim almaya gönderilmiş ve 1948 yılında traktör fabrikası kurarak piyasaya atılmış.

kısa zamanda ürettiği başarılı traktörlerle italya'da nam salmış. daha sonra yağ ısıtmalı radyatör imalatına geçiş yapmış. iyi paralar kazanmaya başlayan ferruccio, garajını da genişletmeye başlamış. basit bir fiat tipo ile başlayan araba macerası daha sonra alfa romeo, lancia derken mercedes-benz, jaguar ve son olarak maserati'ye sıçramış. ancak maserati'nin araçlarını oldukça ağır ve yavaş bulması üzerine rotasını ferrari'ye çevirmiş.

zor beğenen italyan girişimci, ferrari'yi iyi bulmasına karşın aftersale olayında markanın yetersiz kaldığını düşünmüş. araçları çok sesli ve günlük yaşama uygun olmadığını, servis yetkililerin her şeyi bir sır gibi saklamasından dem vurmuş.

garajındaki ferrari'lerden birisini başarıyla modifiye ettikten sonra, kafasındaki ideal supercar projesini hayata geçirmeye karar vermiş ve ben bunun daha iyisini yaparım diyerek yola çıkmış.

1970'lerde afrika'daki traktör ithalatı sekteye uğrayınca uğrayınca önce bu fabrikayı elden çıkarmış ve devamında otomobil bölümünün yarısını da isviçreli bir işadamı olan arkadaşına satmış. üst üste gelen krizler eşliğinde 1974'te kalan hisselerini de elden çıkararak kendini şarap üretimine vermiş.

birçok lamborghini modeline ismini veren boğa güreşleri ekolü ise 1962'te sevilla'ya yaptığı bir ziyaret ile başlamış. burada gördüklerinden çok etkilenmiş ve daha sonra kuracağı otomobil markasının da ilham kaynağı olmuş.
tümünü gör
ilgili galeri