1916 ile 1993 yılları arasında yaşamış ve lamborghini markasının kurucusu italyan sanayici.

cento şehrinde bir üzüm bahçesi sahibi ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş. üzüm yetiştirmekten ziyade makinelerine olan ilgisiyle ailesinin dikkatini çekmiş. bunun üzerine bologna'da mekanik üzerine eğitim almaya gönderilmiş ve 1948 yılında traktör fabrikası kurarak piyasaya atılmış.

kısa zamanda ürettiği başarılı traktörlerle italya'da nam salmış. daha sonra yağ ısıtmalı radyatör imalatına geçiş yapmış. iyi paralar kazanmaya başlayan ferruccio, garajını da genişletmeye başlamış. basit bir fiat tipo ile başlayan araba macerası daha sonra alfa romeo, lancia derken mercedes-benz, jaguar ve son olarak maserati'ye sıçramış. ancak maserati'nin araçlarını oldukça ağır ve yavaş bulması üzerine rotasını ferrari'ye çevirmiş.

zor beğenen italyan girişimci, ferrari'yi iyi bulmasına karşın aftersale olayında markanın yetersiz kaldığını düşünmüş. araçları çok sesli ve günlük yaşama uygun olmadığını, servis yetkililerin her şeyi bir sır gibi saklamasından dem vurmuş.

garajındaki ferrari'lerden birisini başarıyla modifiye ettikten sonra, kafasındaki ideal supercar projesini hayata geçirmeye karar vermiş ve ben bunun daha iyisini yaparım diyerek yola çıkmış.

1970'lerde afrika'daki traktör ithalatı sekteye uğrayınca uğrayınca önce bu fabrikayı elden çıkarmış ve devamında otomobil bölümünün yarısını da isviçreli bir işadamı olan arkadaşına satmış. üst üste gelen krizler eşliğinde 1974'te kalan hisselerini de elden çıkararak kendini şarap üretimine vermiş.

birçok lamborghini modeline ismini veren boğa güreşleri ekolü ise 1962'te sevilla'ya yaptığı bir ziyaret ile başlamış. burada gördüklerinden çok etkilenmiş ve daha sonra kuracağı otomobil markasının da ilham kaynağı olmuş.
piyasadan elini eteğini çekip italya'da göl kenarı malikanesine yerleşmiş arabacı. başladığı noktaya üzüm bahçelerine geri dönmüş ama tek bir farkla. oldukça zengin olarak...
Bugün doğumgünü olan efsanevi traktör üreticisi (bkz: Swh). Spor otomobillerin performans değerlerinin yanında verdiği prestiji de katma değer olarak değerlendirmeyi akıl eden tutkulu adam. Belki 1948 Mille Miglia yarışında modifiyeli Topolino'su ile restoranın birine dalmasaydı motorsporlarında da başarılı olabilirdi fakat yine de yollara kazandırdığı hızlı otomobiller için ona saygı duyuyoruz.
Saçlarını "abi üstler kalsın yanları kazı" şeklinde kestiren otomobilci kişi.
Ferruccio Lamborghini'nin hayatını anlatan oğlu tarafından yazılmış kitabının filmi çekiliyor! Bu filmde Ferruccio'nun özel hayatı, arabalara tutkusu ve Ferrari ile ezeli kapışması konu alınacakmış. Enzo'yu Alec Baldwin'in Ferruccio'yu ise Antonio Banderas canlandıracakmış. Heyecanlanmamak elde değil...
Olmayan ihtimaller dahilinde yaşasaydı, türkçe bilseydi ve sözlüğü okusaydı: "Ben traktör fabrikasında, spor araba üretmeyi başardım. Siz sözlükte formata uygun yazmayı başaramadınız. Heyecanlanacağına git sözlük formatını oku" diyecek adam.
Yüzyılın supercar sektörüne şekil veren Lamborghini'nin kurucusu.
Hadi lan ordan diyenlere:
(bkz: lamborghini miura)
(bkz: lamborghini aventador)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri