mesele amerikalıların çarpık spor otomobil zihniyetinde. şimdi ferrari italyan markası, ne alaka amerika diyeceksiniz.

malumunuz abd'deki otomobil kültürü oradaki yol ve trafik koşulları, yakıtın eskilerden beri çok ucuz olması gibi sebeplerden ötürü otomatik vitesli otomobillerin yaygınlaşmasına sebep olmuş. ama iş spor otomobillere gelince, amerikalılar kendilerini "spor otomobil manuel vitesli olur" felsefesiyle kandırıyorlar. Aslında kendi ülkeleri için son yıllara kadar haklılardı da. çünkü son zamanlara kadar otomatik vitesler (özellikle az vitese sahip tork konvertörlü şanzımanlar) otomobilin vites geçişlerinin yavaş kalmasına, dolayısıyla performans kaybına neden oluyordu. (yakıt tüketimini artırması bu konuda onlar için zaten önemli değil)

onlarca yıldır süren tork konvertörlü şanzımanın getirdiği bu dezavantaj artık yeni nesil robotik otomatik şanzımanlarla değişti ve avantaj haline geldi. ama amerikan tüketicisinin kafasında hala "spor otomobil stick shift olur imajı yok olmadı. Hala corvette'leri, mustang'leri manuel vitesli istiyorlar. Sanırım bu bütün gün otomatik vitesli günlük araçlarını kullandıktan sonra spor otomobillere geçtiklerinde değişiklik isteyerek kontrolün tamamen kendi ellerinde olduğunu hissetmek açısından da önemli.

bu yüzdendir ki, ferrari gibi markalar da performans ve tüketim konusunda dezavantajlı hale gelen manuel şanzımanları araçlarında kullanmaya devam ettiler. yoksa avrupa'da zaten neredeyse 15 yıldır manuel vitesli ferrari yok gibi (hatta bildiğim kadarıyla F360'tan sonra satılmadı bile).
tümünü gör
ilgili galeri